| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Prietenul meu are probleme cu nervii. Se enerveaza din orice motiv si daca nu e important. Cand il intreb ceva si e nervos raspunsurile lui sunt: "treaba mea" "ca asa am avut chef""vreo problema"crying ma doare... si i-am spus sa nu mai raspunda asa dar mi-e frica sa nu-l enervez si mai tare asa ca las de la mine.
Cum sa-l fac sa nu mai fie asa?

Răspuns Câştigător
| roxannej a răspuns:

Prinde'l intr-un moment cand e calm si incearca sa vorbiti despre asta! Daca nu, iesiti amandoi in aer liber undeva, sau seara la o terasa, sa fie relaxat si el in asa fel incat sa nu se mai enerveze cand incerci sa-i vorbesti! Daca continuati asa, relatia se poate strica.

10 răspunsuri:
| Nu a răspuns:

Scuza-ma, eu sunt genul mai direct, asa ca iti zic atat:

Esti o fraiera. Sunt altii care te vor si nu se poarta cu tine asa.
Tu insa, ca o fraiera, stai dupa fiecare terminat, ca altfel nu simti mancarici in fund.

O zi buna!

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa explică (pentru Nu):

Multumesc de raspuns.Dar daca nu aveai de gand sa raspunzi frumos fara misto-uri trebuia sa stai in banca ta.

| Nu a răspuns (pentru Alexucccccaaaaaaaaaaaa):

Eu ti-am spus ca-s sincer doar.
Nu am facut nici un fel de misto.
Si pe cat as vrea sa raspund frumos, situatia ta nu-mi ofera posibilitatea de a o face. In plus, era mult mai usor sa ma fac inteles printr-un raspuns care nu continea texte diplomatice si extrem de intortocheate in afirmatii care practic, s-ar fi tradus in ceea ce am zis mai sus, doar ca fara uzul unor cuvinte mai... "dure".

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa explică (pentru Nu):

Bine,daca esti sincer nu inseamna ca ai dreptul sa ma faci fraiera. In primul rand pentru ca nu ma cunosti, si in al doilea rand pentru ca poate il iubesc si de asta indur atatea. Sau ce tu nu ai iubit pe nimeni?

| Nu a răspuns (pentru Alexucccccaaaaaaaaaaaa):

Am tot dreptul pentru ca asa esti.
Ai un om langa tine care n-are respect fata de tine, caruia nu-i pasa de tine, dar totusi vrei sa-ti traiesti telenovela si sa fii tu gica-contra impotriva vantului.
Fraierii/fraierele pe lumea asta, exact prin asta se definesc. Oameni care nu stiu sa cantareasca o situatie, nu stiu sa rationeze si gandesc cu orice altceva, doar cu creierul nu.

Te inmoi cand iti zice "puiu imi pare rau"? Te inmoi cand te ia in brate? Pff, patetic.

Treaba e simpla, fata de maxim 17 ani ca mai mult nu-ti dau:
Timpul pierdut nu ti-l da nimeni inapoi. In viata asta trebuie sa-ti vezi interesul, inclusiv interesul sentimental. Cand cineva care se presupune ca ar trebui sa respecte niste principii, nu o face, ala e momentul cand trebuie sa ajungi sa intelegi ca nu toate lucrurile sunt asa cum par, nu totul poate fi ca tine si inclusiv: nu poti schimba un om dupa bunul tau plac.

Ala daca asa e el, asa a fost educat si asa intelege el ca e "normal" sa se poarte, nu vei reusi sa-i schimbi conceptia asta.

Vrei sa-ti zic de ce nu vei reusi?
Pentru ca exact cum eu acum iti explic tie niste chestii, iar tu nu vrei sa le intelegi, ca ai mintea incuiata in propriile conceptii si nu vrei sa accepti ca gandurile pe care ti le-ai insadit in minte de atata timp, de fapt nu erau bune. Exact la fel nu vei reusi nici tu sa-l convingi pe el.

Ca o ultima fraza:
Sunt putini oameni care sunt in stare sa asculte, nu doar sa auda, iar aparent, tu nu esti unul din ei si nici prietenul tau nu e, asa ca, multa bafta in lupta ta cu morile de vant.

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa explică (pentru Nu):

Nu e vorba ca nu inteleg. Sau acum ma faci si proasta?
Mersi de sfaturi ok? Mai bine vezi-ti de viata ta si nu te mai baga. Mi-ai raspuns la intrebare ok. Acum pa, nu mai avem ce vorbi.

| tranquilaaa a răspuns:

Lasa-l, desparte-te de el pana nu va ajunge sa te loveasca. Daca are probleme cu nervii ar fi capabil. Daca te iubeste asa mult nu va permite sa-l parasesti si se va schimba pentru tibe. Daca nu, vei trece peste.

| єχcєєℓ a răspuns:

Având în vedere că e prietenul tău nu ar trebui să îți vorbească așa.Comunicarea e cheia unei relațiihee hee iar dacă se enervează pe tine din orice probabil nu te iubește... încearcă să discuți cu el iar dacă nu merge fă tu ceva, desparte-te de el.Nu meriți să se comporte astfel cu tine
tongue

| AlessandraCoco a răspuns:

Hey! Nu fii proasta,nu mai lasa de la tine, nu trebuie sa iti fie frica de el, incearca sa discuti cu el, explica-i ce nu iti convine... Daca chiar te iubeste se va schimba pentru tine, iar daca nu... asta e happy

| Ionela_Roxana_1992_NKae a răspuns:

Nu ai cum sa il schimbi daca asa este el..nu mai accepta sa fi tratata asa, respecta-te pe tine ca si persoana..paraseste-l ca nu-i de tine sunt baieti pe lumee mii