| WhoIsIt a întrebat:

Problema mea este, ca sunt timid. Am sa va descriu modurile si in ce fel sunt eu timid, de fiecare data cand merg la liceu simt un gol in stomac, ma gandesc la ce poate fi mai rau, spre exemplu cand sunt ascultat la ore desi eu stiu ce sa raspund, incep incet, incet sa ma pierd pur si simplu ajung la momentul cand tac din gura. Simpt nevoia sa fiu altfel sa ma duc deschis la liceu, sa nu am nici o emotie sa fiu deschis cu ceilalti din jurul meu si la ore la fel. Habar nu am cum sa trec peste pasul asta straight facesad

Răspuns Câştigător
| noi3 a răspuns:

In primul rand, n-ai nicio vina pentru ca esti timid.
timiditatea e o trasatura dobandita, nu te nasti cu ea.
apoi ar trebui sa ai ceva la care te pricepi foarte bine si iti place.
gen cititul de carti politiste/ tirul cu arcul/ lupte/ scris/ pictat etc. ideea e de pasiune.
chestia asta te ajuta in legatura cu increderea in sine. orice ar fi in lumea asta de **** tu ai ceva ce iti place sa faci si esti bun la acel lucru.
desi pare simplu, cunoaste-te pe tine insuti happy
creeaza-ti un cod de principii. "ce nu ai face niciodata indiferent de consecinte".
un lucru foarte important pe care l-am invatat recent: sa stii sa te raportezi la oamenii din jurul tau.

ideea e sa ai incredere in tine. sa ai niste standarde.
altfel spus, sa ai o personalitate de preferat puternica. iar sfaturile mele asta incearca sa creeze.

ai grija de tine si mai ai grija sa nu placi tuturor... nu fii curva.

4 răspunsuri:
| noi3 a răspuns:

Pe mine ma ajuta Cheloo prin versurile sale.
asta nu ma face sociabil, ci dimpotriva, antisociabil. e o stare in care nu-ti pasa de ceilalti ci doar de tine. cateodata am nevoie de asa ceva.

ai putea asculta melodii happy happy
daca esti happy, totul va veni de la sine.

| Skylar a răspuns:

Invata sa te exprimi prin ceva.

| Laurixu a răspuns:

Gandeste.te ca nu mai e nimeni in jurul tau sh deschideti mintea sau daca vrei poti lua vitamine sau pastile pentru memorie sau pentru concentrarehappy Baftaa:*:*

| WhoIsIt explică:

As prefera si niste melodii ceva care sa imi dea curaj, sa le ascult in timp ce merg la casti.