| VvladCobianu a întrebat:

Puteti sa imi explicati si mie de ce nu este circumstantiala de scop propozitia,, sa inteleaga mai bine profunzimea existentei umane " din structura :,, Când sunt scrise bine,
romanele constituie în sine poveşti despre viaţă, care îl încurajează pe cititor să înţeleagă mai bine
profunzimea experienţei umane. "?

3 răspunsuri:
| DiaAndra a răspuns:

Pentru ca circumstantiala de scop arata scopul cu care se petrece o actiune...ex:M-am dus la magazin sa cumpar paine.Sa cumpar paine-circumstantiala de scop(cu ce scop m-am dus la magazin?) Sa inteleaga mai bine este completiva indirecta. big grin

| VvladCobianu explică (pentru DiaAndra):

Pai asa am zis si eu. Mersi totusi de raspuns dar are logica si : Cu ce scop il incurajeaza pe cititor. Sa inteleaga mai bine

| DiaAndra a răspuns (pentru VvladCobianu):

De fapt pentru mine nu prea are laughing adica raspunde la intrebare "cum"...cum il incurajeaza pe cititor? dar te poate deruta ca intrebarea "cum" e la modala...atunci poti sa-i pui alta intrebare care sa dea raspunsul asta, de obicei astea mai complicate si la care poti sa le pui 1000 de intrebari sunt completive indirecte happy