| iHeartKpop a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie cateva sfaturi va rog? Va fi un pic cam lung...
Sa incepem cu inceputul.In cls. a IV-a eu m-am inscris la o clasa de mate-info pentru. cls. a VI-a.Acolo mi-am facut o prietena, sa-i zicem A.Eu si cu A eram cele mai bune prietene dar ne mai certam fiindca ea era putin cam suparacioasa si putin cam fitoasa.In fine, cu ajutorul altei prietene, sa-i zicem C, ne impacam de fiecare data.In vacanta de vara eu am descoperit un nou tip de muzica si m-am indragostit (?) de...acel tip de muzica si limba in care se canta.Eu si cu A ieseam aproape mereu in vacanta de varain parc.Intr-o zi, cand am venit de la "plimbare" am intrat pe mess. Vorbeam noi si la un moment dat imi spune sa astept putin ca a venit mamaia (asa-i spune ei lu bunica-sa) ca vrea sa vorbeasca cu ea. Dupa vreo 5 min. s-a intors la calc. si mi-a spus ca mamaia ei a spus sa nu vorbeasca cu mine fiindca eu cunosc rromi si ca daca mi se intampla ceva o s-o taie pe A.Eu nu sunt rasista, n-am nimica impotriva rromilor, negrilor etc.Mama cunoaste, intr-adevar, cativa oameni rromi sa e in bune relatii cu ei dar nu e cum crede mamaia ei.
IN fine, noi doua tot am vorbit pe mess si am ramas prietene. Apoi, peste cateva zile a vrut sa jucam un joc dar mie nu imi place si foloseam scuze ca sa nu il joc fiindca mie nu imi place sa zic 'nu' cuiva. Apoi s-a suparat si i-am zis ca nu imi place si jocul si ca nu vreau sa il joc. A inteles imediat.Am promis ca atunci cand nu ne place ceva sa spunem direct.Am mai promis ca atunci cand ne suparam sa ne dam o palma una alteia si sa devenim din nou prietene.Cand am inceput scoala, eu eram mereu cu castile in urechi iar ea statea mereu cu o alta colega, D.Eu m-am suparat ca sta mereu cu D si am vorbit pe mess cu ea si am intrebat-o de ce sta mereu numai cu D.Nici nu ma intreba daca sa mai iesim undeva (bufet, baie, biblioteca etc) se ducea direct cu D. Ea mi-a zis ca mereu stau cu castile in urechi si ca nu ii place. I-am zis ce fel de muzica ascultam si ne-am cam impacat. A doua zi, aceeasi poveste. Ea statea numai cu D si pe mine ma lasa in banca. Din nou, pe mess, i-am spus ca a fost enervanta in ziua aia fiindca din nou a facut ca inainte, a stat numai cu D.Si ea s-a suparat si ne-am certat. Ultimul lucru pe care mi l-a zis/scris a fost ca nimeni din familia ei nu intelege si ca ea nu poate spune nimic fiindca e cea mai mica.NU intrebati cum s-a ajuns aici ca imi va mai trebui vreo 6 pagini.De atunci nu am mai purtat o conversatie ca lumea deloc.Am uitat sa spun ca atunci cand ea se supara face orice numai ca s-o vada pe acea persoana nefericita/enervata.Asa ca la aschet ma lovea si a raspandit vestea in toata clasa ca eu as fi ascultat muzica chinezeasca (so not true).
Eu am ramas fara nici o prietena dar mai vorbesc din cand in cand cu C.Toata clasa crede ca sunt emo fiindca am un ghiozdan negru cu capete de morti, stelute si inimioare.Toata clasa ma uraste, nu spuneti ca nu ca am dovezi dar imi va mai trebui vreo 3 pagini ca sa scriu.
Acum...eu sunt din fire cam rusinoasa dar acasa sunt altfel.Eu vreau s-o am pe A ca prietena mea din nou.Stiu ca nu pare a fi o idee buna dar m-am saturat sa stau mereu singura.Cum fac sa fie din nou prietena mea fara sa vorbesc cu ea fata in fata?
PS: Am id-ul ei de mess.Si scuze, am scris muult prea mult big grin

2 răspunsuri:
| andreeagabriela a răspuns:

Eu personal as zice sa o uiti pentru ca mi se pare ca nu este o adevarata prietena.mai sunt alte persoane care pot sa-ti fie prietene.big grin

PS:daca vrei sa te impaci suno si zii ca vrei sa deveniti prietene din nou numai sa promiteti una alteia ca va veti schimba amandoua nu numai tu.big grin

| Bibicutzz a răspuns:

Nu stiu daca asta ar fi cea mai buna idee dar daca asta iti doresti tu incearca.Pentru inceput a-ti putea sa purtati simple conversatii pe mess...iar dupa daca si ea va dori sa redeveniti prietene poate se va intampla.Insa eu cred ca nu va mai fi la fel. dupa ce s-a produs,, raceala'' asta intre voi! Eu sper ca am reusit sa te ajut...succes!