| Saraioanaiordache a întrebat:

Buna, am si eu o mica problema.Nu stiu daca e mintală sau ceva de genu dar ma simt asa de 2 ani de zile si nu mai suport. Sunt in clasa 8a, am 14 ani. Totul a început cand eram in clasa a 7 a. Dar continua si acum. Ma tot simt supărată, nu imi place sa fac nimic, absolut nimic, devin tristă mereu, ma ia mereu pe la ore o tristețe si nu pot sa imi revin, nu ma pot concentra la ore, mereu simt ca eu sunt o proastă fata de celelalte fete care mereu au prietene, vorbesc, comunica... Dansează. Dar eu sunt o fire mai închisă nu le pot povesti nimic deoarece mereu ma barfesc pe la spate daca zic ceva.Eu la școală nu duc telefonul cum duc ele. Si mereu rad de mine ca eu nu am telefon performant, mă fac mută ca eu nu vorbesc. Dar asa sunt eu mai timida, imi place linistea. Am început sa fug de ele si de ei prin pauza deoarece ele mereu in pauza ma acaparează cu manele cu muzică care mie nu îmi place si ma face sa ma simt prost si sunt cateva fete ce tot fac twerk la mine lângă banca si vorbesc de dimineață cand ma duc in clasa, numai de băieți vorbesc si cum au făcut-o ele. Eu mereu nu am unde sa fug nu imi place ce vorbesc ele, am încercat sa imi bag căștile in urechi dar nu pot ca vine profa la mine. In fine. Nu mai suport anturajul asta la care sunt fetele si băieții ăștia de varsta mea. Eu nu am nici, Facebook nici insta. Ei fumează, eu nu fumez. Ele au grămadă de hăndrălai care ies noaptea. Va dati seama la 14 ani o fata din clasa de la mine nu mai e virgina. Adică 14 ani. Ce se întâmplă cu ele Doamne? Numai eu sunt singura virgina din clasa pentru ca restul toate nu mai sunt aproape de la 13 ani. Am avut si eu 2 prietene dar si ele ma fac proasta clasei ca eu sunt cuminte si gen si nu vorbesc urât si ma fac nebună... Ca eu sunt prea cuminte si cand ma duc sa stau cu ele ma cred o proastă. Asa ca am decis sa stau singura de mică la școală adică fara sa fiu prietena cu ei. Dar vreau sa stiu cum sa le suport macar pana termin clasa 8. Nu mai vreau sa lipsesc pentru ca ele nu sunt un exemplu bun pentru mine. Si eu nu mai suport sa fug de ele prin pauza adica nu stiu ce s-a întâmplat cu mine de nu le suport, dar anul trecut le mai suportam, acum pe ultima sută de metri ultimul an ma sufocă. Mulțumesc frumos ca ați avut răbdare.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te serios de carte si ia numai note de 10, ca atunci toate vor sa-ti fie prietene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai depresie cauzata de insecuritati și neîncredere în sine, lipsa relațiilor sociale, a integrării într-un grup; mai exact, suferi de depresie relationala.

Nu e caz de psihiatrie la tine, îți poți recăpăta încrederea în tine sau sa te cunoști mai bine ca persoana la psihologul scolii, du-te la acesta cu încredere căci psihologul nu te va bârfi, ci ajuta sa te descoperi pe tine.
Sănătate multa.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

big grin Nu contează că ești diferită, asta te face specială.winking Nu uita că flori cresc și printre buruieni! Fiecare om are o valoare umană-unică, inestimabilă. Tu valorezi mult așa cum ești și nu te schimba! Lumea e degradată și murdară. Eu mă bucur că mai există oameni ca tine. big grin