| Visage a întrebat:

Raspuns urgent! Funda + vot la cel mai bun raspuns...
Deci vreau sa instalez Windows 7 Home Premium x86 (32 bit )
Si sunt curios, daca v-a merge pe configuratiile calculatorului meu
http://imageshack.us/photo/my-images/849/merge.png/

Cu toate aplicatiile CPU usage era la 15-25%
Vreau sa mentionez ca am placa video de la ATI 256 mb
HDD 512 gb

Singurul joc care v-a rula va fi Counter-Strike (care din cunostintele mele functioneaza excelent chiar cu 128 mb ram ) si programe necesare yahoo messenger, antivirus, winamp etc.
Ar merge cat de cat decent?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva! Conteaza FOARTE MULT intretinerea windows-ului! Am scris cu litere mari ca sa intelegi ca este cel mai important sa-l intretii la stadiul de zero format (exact asa cum este el nou)chiar cu 60-70 de programe instalate pe el! Cum faci? Cureti registrii si directoarele din windows o data la doua zile, faci defragmentare o data pe saptamana, optimizezi sistemul o data la 2 zile,stergi activitatea, istoricul si navigarea din browser (urmele lasate), curata hard disk-ul o data la 2 zile...intr-un cuvat tine windows-ul CURAT! Treaba asta o faci cu TuneUp Utilities si Advanced System care, ambele cu licenta +manual (cine se pricepe). Niciodata intre windows-uri nu am facut reformatare, adica, daca win 7 a aparut acum 2 ani in urma si win 8 apare peste 10 ani eu tin un windows exact 12 ani fara sa-i fac reformatare. Daca ai grija de el nu o sa ai nici un CRASH.Iti recomand unul din programele mai sus mentionate si ai sa te minunezi de cate erori si probleme iti gaseste la prima rulare a unuia din programe. Daca ai nevoie de ceva lasa un pm!

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Astazi in 20 minute am instalat Windows 7 Home Premium pe un notebok cu 1GB de Ram si procesor 1, 6Ghz. Merge perfect. Placa video nu conteaza! Ruleaza perfect si pe 1GB de Ram.

| traveler a răspuns:

Sfat.Ramai pe xp sp3, altfel vei avea neplaceri w7 inca nu este finisat incat sa se adapteze tuturor sistemelor, parerea mea si nu doresc a starni polemici cu nimeni aici.Eu personal am revenit deoarece mai nimic nu imi mai mergea pe w 7. Faci cum doresti insa de ai agonisit programe la care tii, dezamagirea va fi mare ca nu vor porni pe w7.Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| gki1980 a răspuns:

Windows 7 32 bit ruleaza bine pe cel putin 2 Gb ram, din ce vad eu acolo, ai sub un gb, deci se va bloca intreg sistemul de operare, chiar daca nu ai decat mess-ul deschis, pentru ca win 7 consuma extrem de mult ram. de 64 bit nici nu poate fi vorba, pentru asa ceva iti trebuie 4 gb ram.

| gki1980 a răspuns:

@NeluL- eu am 2 gb ram si tot mai da frane. si laptpul nu e uzat, e tinerel, doar un anisor are. corect, se instaleaza repede, dar eficienta pe 1 gb ram a o.s. e indoielnica.

| neluL a răspuns (pentru gki1980):

Hai sa-ti spun ceva! Conteaza FOARTE MULT intretinerea windows-ului! Am scris cu litere mari ca sa intelegi ca este cel mai important sa-l intretii la stadiul de zero format (exact asa cum este el nou)chiar cu 60-70 de programe instalate pe el! Cum faci? Cureti registrii si directoarele din windows o data la doua zile, faci defragmentare o data pe saptamana, optimizezi sistemul o data la 2 zile,stergi activitatea, istoricul si navigarea din browser (urmele lasate), curata hard disk-ul o data la 2 zile...intr-un cuvat tine windows-ul CURAT! Treaba asta o faci cu TuneUp Utilities si Advanced System care, ambele cu licenta +manual (cine se pricepe). Niciodata intre windows-uri nu am facut reformatare, adica, daca win 7 a aparut acum 2 ani in urma si win 8 apare peste 10 ani eu tin un windows exact 12 ani fara sa-i fac reformatare. Daca ai grija de el nu o sa ai nici un CRASH.Iti recomand unul din programele mai sus mentionate si ai sa te minunezi de cate erori si probleme iti gaseste la prima rulare a unuia din programe. Daca ai nevoie de ceva lasa un pm!

| Visage explică:

Tin sa sugerez ca am mai avut sistemul de operare w7 ultimate functiona bine dar il distrugeam complet cu Metin2 si alte versiuni cu adaosuri destul de costisitoare deeci?