| anonim_4396 a întrebat:

S-au intamplat mai multe lucruri, eu oricum eram sadic. Simt in gol in mine care ma face mereu sa plang. lumea e rea iar eu am prea multa iubire pentru cei din jurul meu caci eu pe mine nu arunc nici doi bani, cei din jur sunt importanti pentru mine. Iar cand sufera ei si eu sufer, chiar mai rau. Am inceput sa consum alcool

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Cati ani ai? Nu incepe sa iti inneci amarul in batura sau tigari. Trebuie sa vezi exact problema si sa incerci sa o rezolvi nu sa o lasi undeva ingropata in batura sau alt lucru. E bine ca tii la cei din jurul tau dar cel mai important lucru trebuie sa fie propria persoana. Lasa-i pe ceilalti si incearca sa te descoperi pe tine, ocupa-te putin de tine, fa ceva ce iti place.

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai tocmai asta e problema, dragul meu ca tu nu faci nimic pentru tine si te pui mereu pe ultimul loc. De aici si golul interior pe care il resimti. Ai si tu dreptul sa ti traiesti viata ta ca toti ceilalti fara sa te simti ca esti vinovat sau egoist.Ca sa daruiesti trebuie sa ai de unde sa dai in primul rand. Empatia e esentiala dar are si ea o limita astfel te seaca de energie, iti epuizeaza toate resursele interioare. Incearca sa te detasezi o perioada si acorda ti timp numai pentru tine sa te linistesti si sa ti pui gandurile in ordine.Nu e nimic egoist in asta.Sunt destui oameni rau intentionati care vor profita de bunatatea ta. Nu le permite astfel iti vor calca inima un picioare. Sau mai rau te vor schimba in rau.Ai grija de tine.

| GaZa1994 a răspuns:

Treci prin faza aia naspa din care e posibil sa ajungi un om răutăcios. Stai linistit! Mai bine răutăcios ca daca esti bun, uite ce sa intampla cu tine acum! Te ia de prost si ajungi sa te simtit prost si eventual chiar sa fii unul (nu încerc sa jignesc). Tu gândește-te la tine mai mult ca doar o viata ai si lasă-i pe alții cu treburile lor si sa vezi ce bine o sa fie. O sa te simti liber si ușurat.