| Tobessjd a întrebat:

Să mă duc la intensiv informatica? Care sunt avantajele și dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| Sakura13574 a răspuns:

Pai cred ca depinde si de liceu.Eu,de exemplu, sunt clasa a 11-a pe profil mate info intensiv, si anul asta cred ca ajung sa fac vreo 6-7 ore de informatica pe saptamana, 3 fizica, 4 mate, 1 chimie si 1 biologie.Multi se duc la medicina si de aici, dar daca intr-adevar vrei ar trebui sa mergi la stiinte ale naturii. Daca vrei sa mergi pe partea de informatica, politehnica, tic...etc,e bine aici.Materia de informatica difera intre clasele de simplu, bilingv si intensiv, iar din cate am auzit de la niste cunostinte, la simplu nu se face chiar asa de multa informatica(cred ca in clasa a 9-a vreo 2 ore pe saptaman, nu sunt sigura, asa ca imi cer scuze daca e o informatie gresita). Informatica nu este obligatorie la bacalaureat.Este una din materiile la alegere, asa ca daca nu vrei sa faci asta mai departe poti alege altceva.Dar teza la informatica e obligatorie.Mie chiar nu imi place informatica, asa ca voi da bacul la fizica.Din clasa a 11-a nu se mai fac muzica si desen.
Ca dezavantaj ..trebuie sa te gandesti daca intr-adevar vrei aici, pentru ca daca vrei sa te transferi pe uman, e multa materie de recuperat.Nu e imposibil, dar e bine sa faci alegerile potrivite la momentul potrivit.Eu am venit la acest profil stiind ca nu prea vreau sa lucrez in domeniu mai departe,insa, daca nu voi reusi sa profesez pe altceva, aici se castiga bine, si voi avea un al doilea plan.
Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor. Daca mai ai intrebari, pot sa incerc sa te ajut.

1 răspuns:
| Rd79 a răspuns:

Singurul avantaj e daca iti place matematica, ca o sa ai multa matematica de invatat si o sa dai bacul la mate. Nu o sa inveti informatica la scoala, nu se face aproape nimic (adica poti invata in cateva saptamani tot ce se invata in 9-12, si inveti mai bine si mai corect).