| Shado15 a întrebat:

Sa vedem daca stie cineva happy Vrei sa ajungi la Roma.Pe drum intalnesti doi gemeni unde drumul se bifurca inspre Roma si pierzanie,unul din gemeni spune mereu adevarul, altul minte mereu, ce intrebare le pui ca sa afli drumul spre Roma?(doar 1 singura intrebare)

11 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Mi-am stors creierii, dar sa vedem:
"Ce drum imi va arata fratele tau daca l-as intreba cum sa ajung la Roma?"
Evident cel care minte imi va arata un drum x sa spunem. Iar cel care spune adevarul imi va arata tot drumul x.

Daca stii o alta formulare, spune-mi si mie pe privat te rog big grin.

| Shado15 explică (pentru kattya96):

Daca intrebi asta : unul va spune drumul X, celalalt va spune opusul raspunsului fratelui sau. si iar nu stiilaughing

| kattya96 a răspuns (pentru Shado15):

A da. Ai dreptate laughing
Raspunsul final: E imposibil!
Orice ai intreba, nu poti sa-ti dai seama big grin.
Stiu, nici mie nu-mi convine laughing)

| Ana_4223 a răspuns:

Pe care drum trebuie sa o iau ca sa ajung la Roma?

| Shado15 explică (pentru Ana_4223):

In cazul asta gemenii o sa-ti indice fiecare cate un drum, nu stii care e cel bun si nici nu stii care este cel care minte si cel care spune adevarul. intelegi?happy nu este aceasta intrebarea corecta.

| Ana_4223 a răspuns:

Care este drumul cel bunlaughing

| Shado15 explică (pentru Ana_4223):

Faza e ca nici eu nu stiu laughing Vreau sa vad variantele voastre, le gandesc si vad daca sunt sau nu bune tongue happy

| dianadiana14 a răspuns:

Cine din voi 2 minte? funda?

| Shado15 explică (pentru dianadiana14):

Cel care minte va spune :EL, cel care spune adevarul va spune :EL laughing Vezi? nu este buna intrebarea.

| RaresD a răspuns:

Pe ce drum o iau ca sa NU ajung la Roma?
Cel care minte va spune:-Pe aici.
Cel care spune adevarul va spune:-Pe acolo.
Sper ca am raspuns corectbig grin

| Shado15 explică (pentru RaresD):

Dar tu nu stii care este geamanul care minte si cel care spune adevarul.Cei 2 iti vor indica 2 drumuri diferite.