| mariansergiu13 a întrebat:

Sal,ce credeti cum as putea sa-mi fac o prietena? Sunt foarte trist mahnit si frustrat,din fire sunt un tip foarte linistit cu care poti sa te intelegi. Absolut tot prostul este intro relatie cu cineva dar care tot odata nu stie sa o pretuiasca,si altii frate care ar dorii cu adevarat o relatie serioasa stau pe tusa,din ce motive naiba stie ca tot stau si ma gandesc si pur si simplu nu stiu ce sa mai cred,cum am mai zis sunt un tip linistit,nu fumez,nu beau, nu umblu prin cluburi, mda si foarte foarte timid (totusi exist). Cine stie poate cer eu prea mult nu mai stiu ce sa facstraight face

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Plangerea de mila nu va ajuta. E bine ca ai gasit ''hibele'' din sistemul tau: faptul ca esti timid, faptul ca nu iesi, ca esti introvertit si nu ai o parere neaparat grozava despre tine. Odata ce ai iesit din aceasta faza de negare ar fi cazul sa actionezi. Te va ajuta sa iesi. Nu spune nimeni sa iesi in fiecare zi ca mine de exemplu dar in weekend de exemplu nu o sa-ti strice sa iesi. Iesi cu prietenii tai, cauta un pub care sa iti placa, unde lumea e de treaba si muzica e pe gustul tau. Traiesti in Romania. Eu unul multumesc lui Dumenzeu in fiecare zi ca m-am nascut intr-o tara atat de misto, plina de femei frumoase, spectaculoase si nu numai. Practic sunt convins de faptul ca in Romania femeile frumoase sunt pur si simplu peste tot. Spui ca esti frustrat de faptul ca multi sunt combinati cu tipe pe care nu le pretuiesc. Nu trebuie sa judeci pe nimeni si nici sa-ti pese de altii. Eu unul te inteleg bine, inteleg de ce iti doresti o relatie stabila desi personal nu iti impartasesc ''punctul de vedere'', eu preferand aventurile. Oricum, asta e o alta discutie pana la urma. Nu trebuie sa bei sau sa fumezi, am multi prieteni care ies cu mine foarte des la suc desi eu de exemplu consum alcool. Ideea e sa nu-ti refuzi nimic daca nu e cazul. Poate iti e mai greu la inceput sa socializezi cu altii dar vei vedea ca te vei obisnui repede si chiar te vei mira ca pana acum ai fost inchis in tine sau retinut. Nu ceri prea mult. Trebuie doar sa intelegi ca tu esti stapanul sortii tale si al actiunilor tale. Poti alege sa astepti sa ''pice ceva din cer'' sau poti alege sa schimbi ceva si sa iti faci norocul '' cu mana ta''. Nu ai de ce sa te descurajezi. Ai un milion de motive sa nu ramai singur si sa te bucuri de viata.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca cauti nu vei obtine rezultate satisfacatoare pentru ca si alea care isi vad de viata lor stau ca tine si nu gasesc omul potrivit, afara doar javre gasesti si cele incuiate in cusca stau la domiciliu.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Daca gandesti asa pesimist si stai si iti plangi de mila,nu vei rezolva nimic!
Fetelor nu prea le plac baietii timizi,mai sunt unele exceptii mai rare.
Prosti aia de care vorbesti,au mai mult tupeu spre deosebire de tine.
Prosti,dar au papagal si stiu sa se faca placuti,chiar daca majoritatea sunt niste ipocriti care mint frumos.
Cu o fata nu trebuie sa fi nici prea cu minte dar nici prea dur, echilibrat.
Nu ceri prea mult, dar gaseste-ti cugrajul sa abordezi o fata care iti place la scoala/liceu/parc sau pe unde fregventezi tu.
Daca nu iti iese din prima, nu dispera, trebuie sa te obisnuiesti si cu refuzuri.
Succes!

| neutrino a răspuns:

E bine sa intelegi ca pentru a primi un sfat in aceasta problema, e bine sa ne spui ce varsta ai si eventual cu ce te ocupi. Daca ai 13 ani vei primi un anumit raspuns, daca ai 20 de ani vei primi cu totul alt raspuns. O zi buna!

| darkwisper a răspuns:

Barbia sus baiete!
Fii sociabil, si lasa timiditatea acasa.
Iesi prin parc, fa-ti prieteni noi, si prin intermediul lor iti poti gasi o duduie pe placu tau big grin

| Jijell a răspuns:

Fa-ti poze bune, descrie-te astfel incat sa iti pui in evidenta calitatile, nu defectele, si incearca pe site-urile de socializare daca esti prea timid sa abordezi o fata direct, fata in fata.

Sau poti sa iti rogi prietenii sa te ajute, sa iti faca cunostinta cu o fata si sa puna cateva vorbe pentru tine. De acolo, ar trebui sa te descurci. Chiar si daca o dai in bara, capeti experienta pentru data viitoare. Nu s-a nascut niciun baiat cu "papagal", fii fara grija. Au invatat asta, si daca poate "tot prostul", atunci poti si tu sa inveti sa abordezi o fata.

| mariansergiu13 explică:

Bine,acum sa nu credeti ca sunt vreun papa laptelaughing) care toata ziua sta in casa n-are prieteni si dinastea...ci eu sunt timid de felul meu doar cu fetelelaughing).In rest nu am treabahappy.