| Anonim1842 a întrebat:

Am o problema daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.Sunt foarte timid si cand incerc sa ma bag in vorba cu colegii care stau gen ca un grup nu am acel tupeu pe care il au ei ca sa se faca auziti sunt o fire mai retrasa nu stiu de ce sunt asa(sunt la liceu) si poate din cauza asta am doar 1 singur prieten cu care mai ies rareori pe afara ca e si el ocupat si asa daca vreau sa ies cu cineva pur si simplu nu am cu cine nu am un grup sau o gasca ca sa-mi petrec timpul cu ei(imi doresc foarte mult una dar nu am acel caracter sau nu sunt genul de persoana amuzanta care face glume bune si se integreaza rapid in colectivitate).
Ce sa fac ca sa scap de acest enervant sentiment de inferioritate fata de alta persoana(adica gen el e mai popular mai tare si eu sunt un baiat care nu stie sa socializeze).
Vreau sa nu mai fiu timid si sa reusesc sa am si eu un caracter mai de barbat, sa am o gasca de prieteni sa ies pe afara cu iei sa ma distrez in alte cuvinte : sa-mi traiesc viata asta de adolescent cat inca o mai am.Repet nu prea stiu sa fac glume ca sa ma integrez usor si colegii de clasa ma cred prost pentru ca atunci cand se da cineva la bataie cu mine eu evit(asa am fost invatat de mic si am prins un obicei ca atunci cand se risca o bataie sa evit chiar daca am 1 metru 83 si sunt mai mare decat el cu cel putin un cap...) si dupa colegii ma catalogheaza drept un prost care lasa pe altii sa isi bata joc de mine pentru ca nu am tupeu sa ma bat cu altcineva si sa il fac sa nu se mai ia de mine.
Ce as putea face ca sa nu mai fiu un prost asa cum imi spun ei(nu sunt bun deloc la bataie), si sa scap de aceasta timiditate si sa pot sa-mi fac mult mai multi prieteni.

2 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Du-te la o sala de sport si fa kickboxing si o sa scapi de toate aceste lucruri, acolo iti vei face si prieteni care te vor invata sa nu mai fi prost cum spui tu.

| Anonim1842 explică:

Up