| speed18 a întrebat:

.Am si eu o intrebarebig grin
Cum sa scap de depresie? am unele momente poate in fiecare zi sau azi da maine nu ceva de genu.perioada in care intru in cate o depresie din asta nde nu e buna deloc pe langa faptul ca supar pe altii din jurul meu ca sunt prea tacut si multe altele nu imi place mie cum sunt. pur si simplu de la o veste mai proasta nu te mai intelegi cu mine.ascult muzica trista. fumez mai mult decat normalul. uneori ies cu baietii si ca sa uit pur si simplu beau pana numai pot.si toate astea nu fac decat sa imi agraveze situatia. ce sa fac sa scap de chestia asta sau de la ce mi se trage?:-sMultumesc frumos. Fundita

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Mey da tu ce esti, mamaliga? La ce-ti foloseste depresia si grijile? Ti-au rezolvat pana acum ceva? Gandeste, ca d-aia ai cap, nu ca sa nu-ti ploua in gat.

Fumatul = tampenie= iti faci praf plamanii, daca fumezi deja nu mai ai rezistenta la alergat ( dar o sa ai daca incetezi sa mai fumezi ). Pe viitor o sa dai la orice boala de kko poti sa dai in complicatii, cancer pulmonar, etc etc. Buna afacere tigara asta, eyh?

Bautura = aceeasi tampenie ca fumatul. Nu te lua dupa amicii tai. Unde-i vezi pe ei pe la varsta de 40 ani? Sau nici nu planuiti sa mai aveti de aface cu viata la varsta aia?

Fa ceva pentru viitor. Daca inca nu stii ce sa faci, informeaza-te pana gasesti ceva ce-ti convine si pune osul. Cand te apuca o stare d-aia de kko, depresie, griji, etc, gandeste in timp ce faci flotari sau gantere, macar nu pierzi timpul, sau in timp ce faci un jogging ( iti nitaresti inima si-ti oxigenezi creierul la miscare - gandesti mai limpede, viata e mai frumoasa, etc, sa zicem ca-ti cresti IQul pe termen scurt ). Cand te gasesti frecand menta, nefacand nimic pentru tine sau pentru altii, apuca-te de ceva.

Daca ti-e lene sau esti prea comod sa te lasi de fumat, bautura, griji, depresii, rahaturi, nimicuri, etc, atunci sa stii ce-ti meriti pe deplin viitorul.

A, si daca chiar vrei sa faci chestiile astea, dar nu poti, du-te-n armata. O sa te ajute aia sa scapi de bautura, fumat, depresii, etc. Iti mai faci si fizic pe deasupra.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E imposibil ca depresia sa nu aiba nicio cauza.Sau mai multe.Vestile proaste pe care le primesti de fapt agraveaza cauza principala.Nu stiu de ce poate fi vorba. Poate o despartire recenta, un deces al unei persoane dragi, trebuie sa fie ceva.Cand o sa localizezi cauza, o sa iti dai seama care e solutia.Ai mare grija de sanatatea ta.Acum esti tanar si crezi ca poti face orice, dar toate au consecinte mai tarziu. Cele mai urate sunt consecintele unei depresii netratate, asa fi mai atent la ce ti se intampla.Nu face nici excese cu alcoolul si tutunul, nimeni nu se da in vant sa asculte un betiv si in plus nu perzinta credibilitate.Ai grija de tine, nimeni nu o sa aibawinking

| LoveAngel223 a răspuns:

Si eu sunt asa dar imi traiesc viata ies cu rolele merg cu prieteni in oras...si uit

| Alice_6278 a răspuns:

6 metode de a scapa de depresie
1. Activitatile fizice. Multe studii au demonstrat ca exercitiile fizice regulate te pot ajuta sa te simti mult mai bine. Tipul de activitate fizica pe care o il alegi nu are nicio importanta. Alege ceva care sa-ti faca placere si poti incepe incet, poate chiar cu cateva plimbari prin imprejurimi. Incearca sa te antrenezi cu prietenii sau chiar sa te inscrii la diferite cursuri. Sa participi alaturi de cineva cunoscut la un program de antrenament te poate ajuta sa nu renunti.

2. Bucura-te de soare! Poti descoperi ca soarele iti poate imbunatati starea de spirit imediat. Exista persoane care sufera de depresii in perioadele fara prea mult soare, toamna sau iarna. Daca faci parte din aceste persoane intreaba-ti medicul daca terapia prin lumina artificiala te poate ajuta.

3. Nu uita de orele de somn! Depresia si, uneori, tratamentele impotriva acesteia iti pot afecta somnul. Unele persoane care sufera de depresii dorm prea mult, iar altele au insomnii. Lipsa somnului poate afecta foarte mult starea ta de spirit. Asa ca solutia este sa ai un program bine stabilit de somn. Activitatea fizica din timpul zilei te poate ajuta sa ai un somn linistit, dar nu te antrena cu putin timp inainte de ora de culcare. Inainte de a te aseza in pat te poti delecta citind o carte sau ascultand muzica. Evita, insa, sa citesti sau sa privesti la tv in pat.

4. Mananca sanatos. Nu exista diete alimentare care previna sau sa trateze depresia. Dar o alimentatie sanatoasa te poate ajuta sa te simti sanatos(a) si energic(a). Ai grija la calorii, limiteaza cantitatea de grasimi si zahar si consuma cat mai multe legume, cereale si fructe.

5. Distreaza-te! Cand incerci sa scapi de depresie, se poate sa simti ca nu ai dispozitia necesara pentru a iesi in oras cu prietenii. Dar trebuie sa te "fortezi" un pic. Gaseste-ti timp pentru activitatile care, inainte, iti faceau placere. Iesi in oras cu prietenii sau fa-ti timp pentru hobby-uri.

6. Evita alcoolul si drogurile. Acestea pot contribui la stabilirea depresiei sau inrautatirea acesteia.

Poti lua in considerare si medicina alternativa sau terapiile. Trebuie, insa, sa iti consulti medicul inainte de a incerca suplimente sau plante medicinale. Doar pentru ca ceva este natural nu inseamna ca este si sigur. Poti incerca cateva tehnici de relaxare, meditatia, hipnoza, masajul sau acupunctura.
sa ai o zi happy big grin

| xBianca a răspuns:

Depresia iti poate "fura" sentimentul de control asupra vietii. Asumandu-ti responsabilitatea asupra sanatatii tale, poti recupera acest sentiment. Iata cateva lucruri care te vor ajuta sa lupti impotriva depresiei.

1. Activitatile fizice. Multe studii au demonstrat ca exercitiile fizice regulate te pot ajuta sa te simti mult mai bine. Tipul de activitate fizica pe care o il alegi nu are nicio importanta. Alege ceva care sa-ti faca placere si poti incepe incet, poate chiar cu cateva plimbari prin imprejurimi. Incearca sa te antrenezi cu prietenii sau chiar sa te inscrii la diferite cursuri. Sa participi alaturi de cineva cunoscut la un program de antrenament te poate ajuta sa nu renunti.

2. Bucura-te de soare! Poti descoperi ca soarele iti poate imbunatati starea de spirit imediat. Exista persoane care sufera de depresii in perioadele fara prea mult soare, toamna sau iarna. Daca faci parte din aceste persoane intreaba-ti medicul daca terapia prin lumina artificiala te poate ajuta.

3. Nu uita de orele de somn! Depresia si, uneori, tratamentele impotriva acesteia iti pot afecta somnul. Unele persoane care sufera de depresii dorm prea mult, iar altele au insomnii. Lipsa somnului poate afecta foarte mult starea ta de spirit. Asa ca solutia este sa ai un program bine stabilit de somn. Activitatea fizica din timpul zilei te poate ajuta sa ai un somn linistit, dar nu te antrena cu putin timp inainte de ora de culcare. Inainte de a te aseza in pat te poti delecta citind o carte sau ascultand muzica. Evita, insa, sa citesti sau sa privesti la tv in pat.

4. Mananca sanatos. Nu exista diete alimentare care previna sau sa trateze depresia. Dar o alimentatie sanatoasa te poate ajuta sa te simti sanatos(a) si energic(a). Ai grija la calorii, limiteaza cantitatea de grasimi si zahar si consuma cat mai multe legume, cereale si fructe.

5. Distreaza-te! Cand incerci sa scapi de depresie, se poate sa simti ca nu ai dispozitia necesara pentru a iesi in oras cu prietenii. Dar trebuie sa te "fortezi" un pic. Gaseste-ti timp pentru activitatile care, inainte, iti faceau placere. Iesi in oras cu prietenii sau fa-ti timp pentru hobby-uri.

6. Evita alcoolul si drogurile. Acestea pot contribui la stabilirea depresiei sau inrautatirea acesteia.

Poti lua in considerare si medicina alternativa sau terapiile. Trebuie, insa, sa iti consulti medicul inainte de a incerca suplimente sau plante medicinale. Doar pentru ca ceva este natural nu inseamna ca este si sigur. Poti incerca cateva tehnici de relaxare, meditatia, hipnoza, masajul sau acupunctura.

Depresia este o boala a intregului corp, afectind trupul ,sistemul nervos, dispozitia, gandurile si comportamentul. Ea afecteaza ritmul in care cineva doarme sau mananca, ceea ce simti tu despre tine si modul in care tu reactionezi la si gandesti despre oameni si lucrurile din jurul tau.

Simptomele depresiei:

Oamenii cu depresie tipic sint retrasi si se ascund de societate. Ei pierd interesul in lucrurile din jurul lor si devin incapabili de a experimenta placerea. Ei sint cronic obositi, au tulburari de somn (fie insomnie, fie somn excesiv), schimbari in apetit ( fie mananca prea putin sau prea mult), experimenteaza dureri de cap, dureri de spate, probleme digestive, neliniste, iritabilitate, anxietate, pierderea interesului sau a placerii in lucrurile in care in mod obisnuit produc placere, simtatiminte de nonvaloare si de stima sau respect de sine scazut.

Pentru ei lucrurile par sterpe, fara valoare si timpul pare sa treaca incet.

Alte simtaminte experimentate sint simtaminte de tristete si chiar disperare, multi luind in considerare suicidul sau gindindu-se asupra morti.

Etiologie:

Cauzele depresiei nu sint pe deplin intelese si probabil ca ele sint multe si variate. Depresia poate sa fie provocata de: stress si tensiune, un eveniment de viata traumatic, dezechilibre chimice in creier, boli tiroidiene, deficiente nutritionale, dieta saraca, consumul de zahar, lipsa de exercitiu, orice boala fizica (organica) serioasa si alergii. Una dintre cele mai comune cauze de depresie sint alergiile la alimente. Hipoglicemia este o alta cauza comuna de depresie.

Oricare ar fi cauzele care o declanseaza, depresia incepe cu o tulburare in acea parte a creierului care guverneaza dispozitia. Majoritatea oamenilor, fac fata stresului de fiecare zi, organismul lor se reajusteaza repede la aceste presiuni. Cind stresul este prea mare pentru o persoana , mecanismul sau de ajustare sau de adaptare nu mai raspunde si depresia se declanseaza. Poate ca una dintre cele mai comune forme de depresie este distimia, o forma de depresie cronica de grad redus. Ea implica simptome depresive ce reapar pe termen lung care nu sint in mod necesar dizabilitante dar pot sa interfereze, cu functionarea normala a persoanei, cu interactiunile ei sociale, si bucuria vietii.

Cercetarile au aratat ca acest tip de depresie, deseoari rezulta din obiceiuri de gindire negative inconstiente.

Un alt tip de depresie este boala afectiva sezonala in care persoanele sint mai depresate in lunile de iarna cind zilele sint mai scurte si mai intunecoase. In acest tip de depresie, expunerea la soare si la lumina stralucitoare poate sa regleze productia de melatonina a organismului (un hormon produs de glanda pineala) care este in parte responsabila pentru prevenirea melancoliei.

Alimentele influenteaza in foarte mare parte comportamentul creierului. O dieta saraca in special cu o multime de "junk food" este o comuna cauza de depresie. Nivele de neurotransmitatori ai creierului care regleaza comportamentul nostru, sint controlate de ceea ce mancam. Neurotransmitatorii sint asociati cu dispozitia, in special dopamina, serotonina si norepinefrina. Cind creierul produce serotonina ,tensiunea este usurata. Cind creierul produce norepinefrina sau dopamina, noi tindem sa gindim si sa actionam mult mai repede si sintem in general mai alerti.

La nivel fiziologic si neurochimic, neurotransmitatorii sint extrem de importanti. Aceste substante cara impulsurile intre celulele nervoase ; serotonia de ex. joaca rol in dispozitie, somn si apetit. Nivelele joase de serotonina conduc la depresie, anxietate si tulburari de somn. Substanta care produce serotonina este aminoacidul triptofan. Consumul de triptofan creste cantitatea de serotonina produsa de creier. Mancand carbohidrati complexi si nu carbohidrati simpli (zahar) se cresc nivelele de triptofan in creier care la rindul lor cresc productia de serotonina avind un efect calmant.

Pe de alta parte alimentele cu continut inalt de proteine, favorizeaza productia de dopamina si norepinefrina care promoveaza o stare de a fi alert, agitat, nelinistit.

Recomandari:

Mananca o dieta care sa includa o bogatie de vegetale si fructe crude impreuna cu soia, seminte, nuci, orez brun, mei si legume. O dieta joasa in carbohidrati complexi cauzeaza depletie de serotonina si are ca rezultat depresia, deaceea este important sa mancam produse cu continut de carbohidrati complexi si nu zaharuri simple.

Daca esti prea nervos si vrei sa devi mai relaxat, consuma mai multi carbohidrati complexi.

Evita toate formele de zahar simplu. Corpul reactioneaza mult mai repede la prezenta zaharului simplu decit la prezenta carbohidratilor complecsi. Cresterea in energie furnizata de carbohidratii simplii (zahar) este rapid urmata de depresie si oboseala.

Acelasi lucru se intimpla cu cofeina (cafeaua)- stimuleaza la inceput prin eliberarea de glucoza endogena dar atunci cind glucoza s-a consumat imediat urmaeaza starea de depresie - asta reprezinta biciuirea organismului cu un stimulent; Deci evita cofeina si deasemenea alcoolul.

Evita produesele continand indulcitorul artificial aspartam, acest aditiv inhiba formarea de serotonina si cauzeaza depresie in indivizii care sint deja serotonin- deprivati.

Evita alimentele cu continut inalt de grasimi saturate. Consumul de carne si de alimente prajite cum ar fi hamburger si cartofi prajiti, conduc la incetineala in gindire, fatigabilitate si moliciune in organism.

Ele interfereaza cu fluxul singelui cauzind ca arterele si vasele de singe mici sa devina blocate, iar celulele singelui sa devina mai aderente si sa tinda sa formeze cheaguri rezultind intr-o circulatie proasta in special in creier.

Investigheaza posibilitatea unor alergii la alimente care pot cauza sau contribui la depresie.

Recurge la analize de laborator pentru a exclude intoxicatia cu metale grele ca si o cauza de depresie.

Inteprinde teste pentru a detecta o tiroida subactiva care poate sa fie in spatele unor boli depresive.

Odihneste-te si deasemeni fa exercitiu regular. Exercitii ca inotul, mersul pe jos sau orice activitate de care tu te bucuri te poate ajuta sa scapi de depresie.

In timpul exercitiului creierul produce endorfine si encefaline care produc o dispozitie buna in mod natural.

Se recomanda ca persoanele sa stea in camere bine luminate in zilele mai intunecoase. Tine deschise toate draperiile, perdelele si obloanele ferestrelor (vezi mai sus depresia de tip sezonal)

Evita situatiile stresante ; Invata sa recunosti si sa redirectionezi modelele de gindire negative, dezvoltind un mod de gindire pozitiv.

Depresia este frecvent asociata cu probleme nutritionale legate de virsta, ca deficienta de vitamina B sau alimentatie saraca si nu este o parte naturala a procesului de imbatrinire.

Tirozina este necesara pentru functia creierului fiind implicata in producerea de neurotransmitatori - norepinefrina si dopamina - O lipsa de tirozina poate rezulta intr-o deficienta de norepinefrina, in anumite locuri din creier rezultind in boli de dispozitie cum ar fi depresia.

Efectul stresului si al depresiei pot fi prevenite sau reversate daca acest aminoacid esential se afla in dieta. Bune surse de tirozina sint boabele de fasole, spanacul;

Selenium s-a dovedit ca creste dispozitia si descreste anxietatea. Efectele lui sint mult mai evidente in persoanele care au avut nivele mai reduse de selenium in dieta lor.

Oamenii care fumeaza sint mult mai probabil decit nonfumatorii sa fie mai depresati; deci evita fumatul.

Anumite medicamente dau depresie cum ar fi medicamentele steroidiene si contraceptivele orale pot cauza ca nivelele de serotonina in creier sa scada.

Muzica poate avea efecte foarte puternice asupra dispozitiei si poate sa fie foarte utila in ameliorarea depresiei. Cind muzica este ascultata de persoane cu probleme legate de stres, emotionale sau mentale ,ea poate reduce anxietatea si iritabilitatea. Muzica calma, sunetele linistite amelioreaza stresul, relaxeaza muschii si dau o dispozitie pozitiva.

Muzica nu este singurul tip de sunet care a fost gasit sa aibe valori terapeutice. Pentru multi sunetele din mediu ca sunetul unui fluviu sau riu curgind, a unei cascade sau cintecele pasarilor sint mijloace de tratament. Aceste sunete se pare ca pot face mult sa amelioreze stresul si sa imprastie depresia.

Nu exista dubiu ca atitudinea influenteaza sanatatea. Studii dupa studii au aratat ca persoanele optimiste nu sint doar mai fericite dar si mai sanatoase. Ele sufera de mai putine imbolnaviri, isi revin mai repede din boala sau chirurgie si au mecanisme imune mai puternice.

Sper ca ajuta la ceva !

Succes :* !

Funditza sad ?