| Florin12345678910 a întrebat:

Salatare TPU! Sunt la liceu in clasa 9 si mai am doar 3 ani jumate de puscarie. Cum pot face ca timpul la scoala sa treaca mai repede?
La ore nu prea facem nimic, doar profii ne spun despre vietile lor personale si ne pun sa tacem si sa stam cuminti fara sa nu zicem nimic, iar in pauze colegii mei nu prea vorbesc intre ei. Majoritatea se comporta ca animalele, iar eu nu sunt genul.
Practic stau 6-7 ore pe zi ca prostul intr-un loc.
Ce imi recomandati sa fac ca timpul sa treaca mai repede?

7 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Daca nu îți place profilul, clasa, profesorii poți alege varianta de a schimba școală, sau profilul dacă e cazul.
În prima faza când am citit,, pușcărie,, ma gândeam la cu totul altceva laughing nefiind posibil ca un minor sa se afle în închisoare, însă apoi citind mi-am dat seama de ceea ce ai vrut sa transmiți.
Daca tot ai,, timp liber,, eu zic sa îl valorifici, asta în cazul în care nu dorești sa te transferi la o alta școală sau la un alt profil.
În primul rand poți acorda mai multa atenție studiului individual pe diverse domenii, poți citi și afla lucruri ce te interesează pe tine sau de ce nu, ce țin de școală. Tine minte: informația înseamnă putere.
Și probabil îmi vei spune,, ahh citit...,, dacă nu te încântă ideea poți urmări niște documentare sau filme, sunt sigura ca dispui de un telefon performant sau un laptop, ori o tabletă. Sunt multe lucruri pe care le poți face în pauza, nu trebuie sa stai doar în clasa, dacă nu îți place comportamentul colegilor tai. În toată școală sunt sigura ca mai sunt și persoane liniștite. Socializează, cauta puncte comune. Încearcă sa ieși din acea atmosfera.
Ocupându-ti timpul cu ceva, chiar nici nu vei observa cum trece. Te poți pregăti și mai devreme de bac, variante sunt o grămadă, de unde poți alege, însă eu ți le-am recomandat pe cele,, plictisitoare,, pentru unii, însă care îți dezvolta gândirea, personalitatea și te ajuta sa te diferențiezi de,, colegii tai,,.
În timpul liceului ai o grămadă de timp. Eu sincer regret acum ca nu l-am valorificat pe tot. Investește în tine și în cunoștințele generale! E sfatul meu cel mai sincer!
Numai bine! Și sa ai succes în tot ceea ce faci! Capul sus ca mai târziu vei regreta faptul ca a trecut asa de repede liceul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimbi liceul

| sierra1 a răspuns:

N-am înțeles bine sau ești la pușcărie?

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să te acomodezi cu luiceul, încearcă să îți faci prieteni.

| RainmakerX a răspuns:

Schimba clasa sau scoala.

| weloveit a răspuns:

Cred ca te referi la "pușcărie", cand spui liceu. Pai in pauza, iti poti face prieteni de la alta clase, sa ieșiți la fotbal, baschet, volei. Daca colegul de banca este mai ok. Jucati va si voi fazan, tomapant, avioanele. Sau carti.

| weloveit a răspuns:

Poți de asemenea sa te bagi in echipa de fotbal, volei, handball, basket. Cor