| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Saliut TPU! Credeti ca o femeie care este buna prietena cu un barbat gay (gay pasiv)cea mai buna prietena, ii poate schimba acestuia in timp orientarea sexuala si dintr-un gay exlusiv sa devina incet-incet un om normal? credeti ca este posibil asa ceva?

14 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, eu sunt sigură că nimic nu este imposibil dacă îţi doreşti să realizezi o schimbare cu adevărat. Ştii cum e, oamenii se mai schimbă!

Pa-pa.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hydrangeaceae):

Stiu ca exista si exceptii, tocmai de aceea am pus intrebarea, insa este foarte greu de realizat o asemnea schimbare, care pana la urma nu depinde numai de mine...

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, nu este, iar cine zici ca se poate minte cu nerusinare.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru HueyFreeman):

Sunt constienta ca lucrul asta este foarte greu de realizat, dar ma gandeam la relatia apropiata dintre noi, care depaseste cu mult barierele unei simple amicitii, dar cine stie, in timp? As fii in stare sa dau toti anii din viata mea, numai sa stiu ca este bine, sa nu-l mai vad suferind si cu povara asta in suflet...

| HueyFreeman a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Este mai bine decat crezi, nu cara nici cea mai mica povara. Ceea ce ii face rau este societatea.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru HueyFreeman):

Crezi ca nu mai societatea ii face rau? eu nu as crede. I-au trebuit ani multi ca sa se inteleaga si sa se accepte asa. Crezi ca nu are mustrari de constiinta si nu il doare sufletul ca nu este un om normal? crezi ca nu are conflicte interioare?

| HueyFreeman a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Problema este ca i s-a impus faptul ca nu este normal si de asta are mustrari de constiinta.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru HueyFreeman):

Din cate am inteles eu, cauzele acestei devieri comportamentale, pentru ca pana la urma este o deviere, ar fin situatia lui lipsa tatalui in copilarie si prezenta unei mame mult prea posesive. Acum nu stiu ce sa zic, dar interesant este faptul a pana a realiza ca este gay si a accepta acest lucru, a avut relatii cu fete, insa imi spunea ca la un moment dat nu se mai simtea atras de ele, din punct de vedere sexual.Eu incerc sa ma informez acum, sa aflu si eu ce se intampla de fapt. Pana la urma stiu ca raspunsul sigur este la el, dar am retineri in a-l intreba despre asta, nu ca nu mi-ar spune, dar pana la urma este vorba de bunul meu simt...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este posibil.
In primul rand, tine de psihicul fiecaruia. Adica, el este gay pentru ca ceva l-a determinat sa fie asa. Ma indoiesc ca s-a nascut gay laughing.
In fine, se poate, e cam greu sa ii schimbi mentalitatea, dar merita sa incerci. Mai ales ca are incredere in tine si tine la tine (ca la cea mai buna prietena), poti schimba aceste sentimente de prietenie in iubire.
Trebuie sa depui mult efort dar si el trebuie sa contribuie la aceasta "schimbare", caci altfel nu va merge.
Mult noroc!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru anonim_4396):

Sunt cea mai buna prietena a lui, pe mine ma cauta cand are o problema, mie imi spune cand ii este bine sau rau, mie mi se dastanuie si cu mine vorbeste ore in sir, pe mess sau la telefon la ore tarzii in noapte, pentru ca eu sunt singura care il inteleg perfect, il ascult, nu-i repsrosez niciodata nimic si ii sunt alaturi in orice privinta si asta ma bucura foarte tare. Daca nu vorbim o zi de exemplu la telefon, ne simtim lipsa sau daca plecam undeva ori nu putem raspunde in anumite momente la telefon, ne ingrijoram foarte tare. Sentimentul este reciproc. Este prima data cand ma confrunt cu o asemenea situatie si trebuie sa am grija cum ma comport, pentru ca nu vreau sa-l ranesc sau sa-i fac vreun rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Am inteles. Aveti o prietenie sincera, bazatat pe incredere si respect...o prietenie adevarata.
Tocmai de aceea, il poti schimba. Asta daca vrea si el! Cum am spus, chestia asta tine de mentalitatea lui, nu e ceva imposibil.
Cu mult efort depus, vei reusi!
Iti doresc mult noroc!

| Aaxell a răspuns:

Sunt sigura ca asta se poate intampla.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Aaxell):

Este vorba despre cel mai bun prieten al meu, care este gay. Intre noi, este o foarte stransa relatie de prietenie, care depaseste cu mult barierele unei amicitii obisnuite, in sensul ca are foarte mare incredere in mine, imi spune tot, ma cauta tot timpul, vorbim foarte mult, nu avem rezerve in comunicare si tot timpul suntem alaturi unul de celalalt in orice problema am avea. Stau si ma intreb, daca personalitatea si caracterul meu au vreo influenta asupra lui?

| Aaxell a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Daca si tu il placi este cat se poate de posibil ca intre voi doi sa se infiripe ceva! Numai bine! :*