| BaiatSincer a întrebat:

Sall am si eu o intrebare, pentru a beneficia de somaj trebuie sa am cele 12 luni lucrate la aceeasi firma? multumesc anticipat dau funda!
Scuzati categoria (dar este cea mai cautata )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,
Poți beneficia dacă ai un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni și dacă te afli in una din situațiile de mai jos:
- nu realizati venituri sau acestea sunt mai mici decat indemnizatia de somaj;
- v-a incetat contractul de munca din motive care nu au tinut de dv.;
- ati lucrat pe baza unei conventii civile si v-ati incheiat activitatea;
- firma la care lucrati a dat faliment;
- ati absolvit o institutie de invatamant, aveti minimum 18 ani si intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu ati reusit sa va incadrati in munca, potrivit pregatirii;
Pentru cei care au cotizat intre 1 si 3 ani, cuantumul indemnizatiei de somaj este de 75% din salariul de baza minim brut pe tara (390 de lei pentru bugetari si 440 de lei pentru cei din mediul privat). Cei care au cotizat peste 3 ani primesc cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza: 3% din media salariului de baza brut pe ultimele 12 luni pentru un stagiu de cel putin trei ani, 5% pentru cel putin 5 ani; 7% pentru cel putin 10 ani; 10% pentru un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani. Pe perioada somajului, sunteti obligati sa va cautati de lucru. Mai multe informatii le poți afla de la sediile Agentiilor pentru Ocuparea Fortei de Munca.
Sper că te am ajutat