| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Sunt la o firmă aproximatix 1 an dar, ultimele doua luni am avut medical. Cum se calculează pentru șomaj? 12 luni trebuie să fie lucrate? Eu cu 2 luni de medical am un an. Pot beneficia de Somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de cotizare pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este de cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare datei de intrare in somaj. In perioada de cotizare se cuprinde si perioada de concediu medical. Se mai cere ca incetarea contractului individual de munca sa nu fie din vina ta ori sa nu-ti fi dat demisia.
Daca indeplinesti aceste conditii vei beneficia de indemnizatie de somaj.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce legatura are concediul medical cu șomajul? Ai loc de muncă? Trebuia concediu medical plătit, macar juatate din salariu, somajul il i ei cand nu ai serviciu, si doar 6 luni parca era durata pe care luai șomaj, după 6 luni mergeai la ei sa i ti prelungeasca, eu asa stiu.

| Legion7X a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-a expirat contractul de muncă, pentru că am avut medical. Am avut mereu contracte temporare la această firmă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Legion7X):

Atunci cred ca trebuie sa te duci la fortele de munca sa bagi șomaj, dar maine ca o sa închidă pana pe 8 ianuarie, ca vine Crăciunul, si oricum pana intra actele la ei si pîna i ti vin banii te prinde jumatatea lui Ianuarie ca pe decembrie nu cred ca o sa i ti dea șomaj.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce se intampla daca salariatul are concediu medical iar contractul individual de munca incheiat pe perioada determinata expira?

Perioada de concediu medical reprezinta cauza de suspendare a contractului individual de munca, iar incetarea contractului la finalul perioadei pe care a fost incheiat reprezinta incetare de drept. Conform Codului Muncii, in situatia in care pe perioada unei suspendari intervine o incetare de drept, incetarea de drept prevaleaza. Concediul medical va fi platit conform OUG 158/2005, de angajator pana la data incetarii, restul zilelor de concediu medical vor fi platite de catre casa de asigurari de sanatate cu care medicul de familie al salariatului are incheiata conventie, din bugetul FNUASS.

Pot beneficia de somaj angajatii cu contract individual de munca pe perioada determinata?

Angajatii cu contract de munca pe perioada determinata pot apela la Agentia de Somaj daca incetarea contractului individual de munca nu a fost initiata de ei. Pentru aceasta este nevoie sa se faca dovada ca angajatorul nu a mai dorit prelungirea contractului. Conform Legii 76/2002, pentru a beneficia de somaj este nevoie insa ca salariatul sa aiba stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 luni inaintea solicitarii somajului. Contractele incheiate pe perioada determinata constituie stagiu de cotizare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Rezulta ca daca ti s-au virat bani pe perioada concediului medical pentru somaj, atunci beneficiezi. Daca nu, nu. Mai poate fi si cazul ca tu ai mai muncit inainte, in cadrul a 24 de luni, cel putin 2 luni.

Perioada de concediu medical reprezinta cauza de suspendare a contractului individual de munca, iar incetarea contractului la finalul perioadei pe care a fost incheiat reprezinta incetare de drept. Conform Codului Muncii, in situatia in care pe perioada unei suspendari intervine o incetare de drept, incetarea de drept prevaleaza. Concediul medical va fi platit conform OUG 158/2005, de angajator pana la data incetarii, restul zilelor de concediu medical vor fi platite de catre casa de asigurari de sanatate cu care medicul de familie al salariatului are incheiata conventie, din bugetul FNUASS.

Pot beneficia de somaj angajatii cu contract individual de munca pe perioada determinata?

Angajatii cu contract de munca pe perioada determinata pot apela la Agentia de Somaj daca incetarea contractului individual de munca nu a fost initiata de ei. Pentru aceasta este nevoie sa se faca dovada ca angajatorul nu a mai dorit prelungirea contractului. Conform Legii 76/2002, pentru a beneficia de somaj este nevoie insa ca salariatul sa aiba stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 luni inaintea solicitarii somajului. Contractele incheiate pe perioada determinata constituie stagiu de cotizare.