Întrebare recomandată | g2012 a întrebat:

am un an si 4 luni lucrate cu jumatate de norma la o firma! aceasta firma se va inchide! vreau sa stiu daca pot beneficia de somaj sau de vreun alt ajutor?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa indivizii abjecti de mai sus. Spun asta pentru ca dau raspunsuri fara sa stie ceea ce este total gresit si uneori poate cauza mult rau.
Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj conform dispozitiilor Legii nr. 76/2002 persoanele trebuie sa indeplineasca, alaturi de conditiile prevazute de art. 34 alin. (1) din Legea nr. 76/2002, si un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii.
Conform dispozitiilor art. 34 alin. 1 indice 2 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele incadrate cu contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare de minimum 12 luni se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate in baza contractelor individuale de munca cu timp partial.
Aceasta inseamna ca un fost salariat cu contract individual de munca de jumatate de norma poate beneficia de indemnizatie de somaj numai dupa o perioada dubla de cotizare. In consecinta daca in cele 24 de luni ai lucrat numai un an si patru luni nu primesti somaj. Daca ai lucrat macar inca 4 luni cu norma intreaga primestisomaj.

4 răspunsuri:
| Lapusneanu a răspuns:

Da ai dreptul la somaj cu conditia sa nu ti se defaca contractul de munca disciplinar asa ca ai grija si scotocestete bine prin buzunare cand pleci dela serviciu.

| g2012 explică:

Am lucrat la un magazin alimentar! acum firma se va inchide pentru ca nu mai prezinta profit! nu stiu cum se procedeaza in cazul asta dar am fost pusa sa fac o cerere de concediu de odihna de la data de 1.11. 2012 daca cineva stie va rog ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru g2012):

Nu face cererea de concediu. In primul rand ca este antedatata si e ilegala si oricum nu mai au nici o putere asupra ta. Ai grija ca ei sa-ti desfaca contractul de munca si nu la cererea ta. Vor fi astfel obligati sa-ti plateasca concediul ne efectuat.

| stefan5982 a răspuns:

După un an lucrat cu norma întreaga știu sigur ca se da șomaj dar cu jumătate de norma nu știu