| 7IulianCosmin7 a întrebat:

Sall! Sunt baiat si am pistrui ii urasc! Ce remedii sunt pentru a scapa de ei repede?

Răspuns Câştigător
| MădălinaMurariu a răspuns:

Pistruii nu sunt consideraţi a fi o boală a pielii, însă persoanele ’posesoare’ au, în general, o concentraţie mai mică de melanină cu rol foto-protector, ceea ce înseamnă că sunt mai predispuse la efecte neplăcute datorate razelor ultraviolete. În acest sens, se recomandă evitarea expunerii la soare în mod excesiv, precum şi folosirea unei loţiuni de plajă cu factor de protecţie ridicat.

Dar ce ne facem dacă vrem să scăpăm de ei? O veste parţial bună este că iarna, pistruii tind să se deschidă la culoare şi chiar să dispară. Reversul medaliei este că vara, datorită razelor soarelui, se întâmplă exact contrariul: pistruii se închid la culoare. Însă există câteva metode prin care se poate rezolva problema. Evident, machiajul este cea mai la îndemână soluţie. Un fond de ten eficient rezolvă problema, însă numai temporar. Există însă şi câteva reţete naturiste contra pistruilor:

· Ceapă – fie zdrobită, macerată câteva zile în oţet, fie în stare ’brută’ – se taie o ceapă în două şi se masează pielea cu ea.
· Hrean ras, amestecat cu oţet, cu care se spală pielea.
· 50 de grame de frunze de pătrunjel şi 50 de mililitri de suc de păpădie crudă – se face un decoct cu care se spală zonele cu pistrui timp de 2 săptămâni.
· Lapte acru sau smântână – în contact cu pielea, acidul lactic are un efect delicat de peeling.
· Acid citric – masează pielea cu degetele umezite cu suc de lămâie.
· Mască din 3 linguri de zeamă de lămâie, 20 de grame de drojdie de bere şi 20 de grame de tărâţe de grâu.
· Mască din miere încălzită puţin şi germeni de greu
· Pepene şi orez – se face o gaură în coaja pepenelui şi se introduc boabe de orez; după o săptămână, se scot aceste boabe şi se face o pastă din ele, care se aplică pe faţă.
· Boabe de muştar pisate, amestecate cu lapte – se aplică seara, înainte de culcare, şi se curăţă faţa a doua zi dimineaţă.

3 răspunsuri:
| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Operatie happy, dar alta metoda nu stiu happy ...nu am mai auzit sa existe un remediu pentru pistruihappy

| Adelina004 a răspuns:

Fond de ten. de ex pistrii mei sunt de un maro deschis si sunt ca niste pete ...fondul de ten ii ascunde un pic. dar acei pistri negrii si micuti nu stiu daca se ascund cu machiaj. altceva, am fauzit ca se gaseste la farmacie ceva pentru pistrui, dar nu am fost sa intreb, desi mie imi plac pistruii ii numesc "machiajul natural"hee hee sper ca te-am ajutat :*

| 7IulianCosmin7 explică (pentru Adelina004):

Eu ii urasc pe ai mei