| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU, am o mare problemă. cum sa scap de stres?
Ma stresez foarte mult din cauza izolarii sociale ( stau intro zona unde oamenii sunt foarte ascunși si schimbători ..azi vorbesc cu tn si mâine nu te mai baga in seama )
Asta o patesc mai mereu ..nimeni nu ma baga in seama din cauza ca sunt prea timid ( Când vorbesc cu lumea mi se plimba limba în gură și pocesc cuvintele )
Știe careva cum sa scap de stres si de timiditate? Simt că înnebunesc :'(

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt la fel, m-am izolat mult timp si acum am probleme, sunt anxioasa, comunic ca un ciorap.
Incearca sa mergi la un psiholog sau sa te muti din acea zona.

| kreatorNO a răspuns:

Asculta muzica, cea mai simpla metoda big grin incearca niste heavy metal, daca vrei iti recomand niste trupe, sper ca te-am ajutat!

| al182r a răspuns:

Bună! Să înţeleg că vrei să ieşi din starea în care eşti - să nu mai fii timid şi „izolat social" - pentru că de fapt vrei să vorbeşti cu oamenii.

Izolarea socială nu e asociată cu timiditatea, ci cu anxietatea. Iar acest stres pe care îl simţi se numeşte anxietate socială. Dar tu spui că totuşi vrei să vorbeşti cu oamenii, deşi îi consideri „foarte ascunşi, schimbători"...

Sfatul meu e să te gândeşti mai bine şi să reformulezi întrebarea, pentru că de fiecare dată când recitesc ce ai scris, văd acelaşi amalgam de cuvinte. Îmi pare că nu ştii ce vrei.