| mirciu1234 a întrebat:

Am observat ca sunt unii romani pe acest sait care nu se afla in Romania deci spre acea imi indrept mai putin intrebarea.De ziua romaniei, adica de 1 decembrie, la mine la scoala se acorda o deosebita atentie vorbinduse cel putin 30-60 de minute despre istoria romaniei.Iar de 24 ianuarie romani sarbatoresc mica unire si atunci la scoala se vorbeste 40-50 de minute despre asta. Sunt putin ingrijorat despre generatia tanara care va urma parintilor nostri adica mama si tata imi povesteau tot timpul despre cum era cand erau ei mici pe data de 24 ianurie cum se sarbatorea se faceau tot felul de parada marsaluiri etc iar acum trec reporteri pe strada si intreaba generatia tanara daca stie ce sarbatorim pe 24 ianurie si ei nu au nici o idee.Nu spun ca s-a uitat de ziua nationala caci pe data de 1 decembrie(maria unire)sa mai fac parade si tot felul de reportaje despre romania.Cand au fost rovoluti pentru concedierea presedintelui ma uitam la televizor si vedeam oameni zbierand pa strazi si facand scandal. Atunci credeam ca sunt nebun dar acum imi dau seama ca sunt patrioti, in adevaratul sens al cuvantului.Cand am scris ca sunt ingrijorat eram ingrijorat 50 la suta din pricina lipsei de culturi nationale si 50 la suta din cauza ca in viitorul apropiat nu vor mai exista patrioti. Daca in viitorul apropiat(peste 5 ani sa zicem) presedintele nostru ar avea un acident misterios si ar muri iar la conducere va veni un presedinte totalitar(regim politic asemanator cu comunismul) nemai-avand patrioti toti romani vor emigra pentru tot deauna iar oameni batrani care traiesc la sate vor muri ce se va alege de Romania.M-am candit la proverbul,, Vai de tatra cre isi omoara conducatorul (in cazul nostru Ceausescu)"daca ar fi sa ne luam dupa el vitorul romaniei ni l-am creat singuri. Pana la urma vitorul este un lucru inevitabil.
Care e parere voastra? Ce va ajunge Romania? A cui e vina? Vom mai avea patrioti in viitor? De ce in ciuda faptului ca romani erau numiti,, Granari Europei" earu pe primul loc la petrol si pe primul loc exportul de sare acum nu mai suntem buni la asa ceva Si intrebarea la care voi da funda big grine ce tarile care se aflau sub dominatia comunista se descurca mai bine ca Romania?

Răspuns Câştigător
| stefanutza a răspuns:

Romania nu este asa cum pare... Romania este in paragina de mult timp si as va ramane si mai mult tmp de aucum in colo! Dar, stai linistit vom mai avea patrioti, multi mai putini, dar vor mai fi acolo cativa... big grin
Iar la ultima intrebare raspunsul este simplu: Pentru ca in comunist tarie sunt mult mai bine controlate si nu se mai fura ca in democratie, pentru ca conducatorul vrea binle tarii si a locuitorilor, iar toti au locuri de munca si nu mai sunt inglodati in datorii!