| alina58 a întrebat:

De ce toata lumea iubeste astazi romania? Pana ieri toata lumea o injura, acum sunteti patrioti? Cu ce va incalzeste ca este 1 decembrie, cand peste jumatate din populatia romaniei moare de foame?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne încălzeşte că ne dă mâncare gratis de 1 Decembrielaughing

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti zic eu ca moare de foame cine nu se descurca, anul viitor cand vin in tara nu am de ce sa ma plang pentru ca totul e aranjat si stiu ceea ce voi face. Pe langa faptul ca se intelege chestia ca multi au familie si de abia le da la toti copii mancare in gura e problema dar daca esti singur si nu ai nimic pe cap iti organizezi viata pe banda rulanta.

April
| April a răspuns:

Nu numai astazi; noi iubim dintotdeauna si pentru totdeauna Romania.Ne-a fost greu dar niciodata nu ne-am hullit tara.Si nu cred ca in alta parte curge lapte si miere iar cainii au colaci in coada.Iar 1 Decembrie chiar ne incalzeste; cat despre jumatatea din populatia Romaniei care moare de foame personal n-am vazut-o niciodata.N-o fi aici raiul pe pamant, dar nici printre straini nu e ca in paradis.

| alina58 explică (pentru April):

Pot sa te intreb daca ai iubit Romania si in momentul in care cei din parlament au taiat 25% din salarii?
Daca nu ai vazut oameni care mor de foame, care se chinuie sa traiasca de pe o zi pe alta, inseamna ca stai toata ziua in casa!
Si pot sa te mai intreb, iti place cum ne vad cei de afara? Ar fi in stare sa ne omoare doar pentru ca suntem romani!

| April a răspuns (pentru alina58):

Nu e cazul sa fim vindicativi, totusi, e doar o discutie.Bineinteles ca am iubit todeauna Romania,chiar daca mi s-a taiat din salariu; pana la urma cu ce e vinovata aceasta frumoasa tara ca lumea s-a scufundat,din cauze dubioase si la ivirea carora ea n-are nicio vina,in criza? Si nu,nu stau toata ziua in casa,dimpotriva,ma aflu in miezul existentei si la sat si la oras; si pot sa-ti spun ca n-am vazut niciodata inghesuiala prin mall-uri si cosuri mai pline decat prin orasele noastre la sfarsit de saptamana,si nici carciumi mai pline,fie dimineata,fie seara,fie luni sau duminica,asa cum se intampla prin satele noastre. Daca exista oameni ce mor de foame,ei nu se afla doar in Romania,si,daca privesti mahalalele tuturor marilor orase din Europa, sau de aiurea, cu siguranta ii vei vedea.Sa stii ca am fost si eu pe la altii,am vazut o Grecie stancoasa,fara paduri,,cu sol rosu in care cresteau doar maslini strambi si batrani,am vazut o Turcie splendida in statiuni si murdara in afara lor,si totdeauna mi-am amintit frumoasele noastre paduri,prietenosii nostri munti si chiar minunatii nostri adolescenti, rebeli ca peste tot, dar creativi si plini de imaginatie.Ca o concluzie,as zice ca omul sfinteste locul si,daca fiecare dintre noi va intelege ca nu-i lipsit de urmari ca un popor sa treaca prin jumatate de secol de comunism distrugator de traditii, datini si principii morale si sa iasa imaculat, atunci va fi bine.De fiecare data,privind la francezi,sa spunem,sau la oricare dintre popoarele care n-au trecut prin ce am trecut noi ma intreb:"Unde am fi fost, oare, daca lumea s-ar fi impartit altfel la Ialta lui 1945?"...Asa incat nu-mi invinuiesc pentru nimic tara si nici nu-i invidiez pe altii.Chiar daca alesii mi-au taiat din salariu. Vorba unui distins gazetar:ca sa-i schimbam cu adevarat pe acestia, trebuie, mai intai sa ne schimbam noi.Sa auzim si de bine!(Si vom auzi, te asigur.Eu am incredere in destinul acestei frumoase tari.)