| PerPum a întrebat:

Îmi puteți spune va rog cum calculez grupa si perioada? La un element chimic la care-i știu configurația de electroni.

Răspuns Câştigător
| esteratabitamartincunaumanaenoseunicecorinabaekyun a răspuns:

Numarul grupei principale in care se afla un element este egal cu nr. electronilor de pe ultimul strat numit si strat de valenta.
Numarul perioadei in care se afla un element este egal cu nr. stratului in curs de completare (ultimul strat)
Ex.: daca Z=19 grupa:1A (deoarece este egal cu nr. electronilor de pe ultimul strat in cazul nostru 1) perioada:4 (deoarece este egal cu nr stratului in curs de completare sau ultimul strat in cazul nostru e 4)
Sper ca te-am ajutat, iar daca nu esti lamurit/lamurita ma mai poti intreba

1 răspuns: