| xCherri a întrebat:

mi-am cumparat o catelusa de o luna si o saptamana.(pechineza) si cu ce ar trebui sa o hranesk pana creste!? dau funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| CandyHearts a răspuns:

La varsta de 3-4 saptamaniprocesul de intarcare ar trebui sa inceapa iar cateii sa inceapa sa manance hrana solida. Acest lucru va reduce necesitatea laptelui de la mama, si ii va obisnui pe catei sa manance o mancare echilibrata ceea ce ii va ajuta la mentinerea unei conditii bune de-a lungul vietii lor. Mancarea solida ar trebui introdusa treptat, amestecata la inceput cu apa calda pentru a fi mai moale si mai usor de mestecat. Cateii ar trebui hraniti de 4-6 ori pe zi. Ei se vor juca desori cu hrana si isi vor linge fulgii de porumb dintre labute, asa ca fi sigur ca mananca cantitatea de mancare adecvata.
Rasele mici ar trebui intarcate complet la varsta de 6-8 saptamani. Pentru ca gura si dintii lor sunt mici, ar trebui hraniti cu mancare care este usor de mestecat si inghitit. La aceasta varsta, vor trebui hraniti de 3-4 ori pe zi pentru a preveni indulcirea usoara a sangelui, care este un lucru obisnuit la cainii de talie mica. Acest lucru apare cand ei nu consuma cantitatea necesar de calorii. Este o idee buna sa-ti consdulti veterinarul care iti poate furniza informatii in plus despre aceasta stare numita "hipoglicemie". In plus, hranirea multipla in timpul zilei ajuta la asigurarea ca puii primesc toata energia de care au nevoie pentru a creste si a fi sanatosi.

Răspuns utilizator avertizat
| ada_9478 a răspuns:

Cu mancare de caini de la magazin
e cel mai bun
funda