| MiRu99 a întrebat:

nu stiu ce sa ma mai fac! sunt o fata mai putin normala decat celelalt (uneori gandesc diferit de fetele din clasa). dar nu prea mai stiu ce sa fac.de fiecare data cand fac vreo prostie si parintii mei afla(am uitat sa mentionez ca am 12 ani) mereu imi spun ca nu am ambitie, ca sunt foarte copilaroasa si chestii...de fiecare data imi zic asta. dar parintii mei nu ma bat sau chestii de genu asta (cum fac la altii). mai nou am mers la un doctor ca am scolioza (cred ca am scris bine) si merg la inot, dar tot nu ma indrep.si iarasi parintii mei ma bat la cap cum ca n-am ambitie sa ma indrept, ca nu vreau (ba chiar vreau dar nu e asa cum cred ei). uneori sunt absurzi in ceea ce priveste scoala(vor numai 10, ceea ce nu pot face mereu) si vor sa fiu perfecta. vorbesc mult cu mama (mai nou, asta se intampla de vreo 4-5 luni) dar cand vine vorba de invatat nu stiu cum sa-i fac multumiti.ideea e ca nu prea ma lasa la PC si nu prea ma lasa cu fetele in oras, pe afara stiind ca am fost o prietena cu 2 fete care fumau, care si ele au 12-13 ani nu mai au incredere in mine.si fiind mereu nemultumiti nu stiu cum sa le recapat increderea (am uitat, si cand mergem la magazin mama vrea sa-mi iau numai chestii roz, iar eu sunt rockeritza). cum as putea sa-i fac pe parintii mei sa ma inteleaga si sa fie multumiti asa cum eu sunt? (chiar nu vreau sa rada cineva pe tema asta, ca mai bine nu mai scrie). FUNDA (poate si vot)

4 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Străduieşte-te mai mult sau nu le mai da ascultare. În timp, or să înceteze.
Şi mama ta e cam sadică dacă te pune să-ţi iei chestii roz. I don't want to see

| DeeaBlondiii a răspuns:

Bai fraye ce parintistraight facePana la urma e viata ta trebuie sa le zici verde in fata ca te-ai saturat, ca nu mai esti fetita aia mica, ca ai mai crescut si tuwinking

| dcm4ever a răspuns:

Uite si eu am tot 13 ani si vreau sa nu ma imbrac din piata cum vor ai mei ca e mai ieftin si sa imi las parul mai mare chiar daca ei nu sunt de acord cu asta prea mult dar incerc sa le explic ca asa vreau eu sa fiu si ca nu ma pot manipula cum vor ei... daca vreau sa ies afara ies adica le zic chiar asa cate o data cei drept nu ma lasa mereu dar asta este cu parul la fel le zic ca asa imi place si nu ma interezeaza de ce vor ei(asa te sfatuiesc sa faci cu hainele) si tot felul de chestii din astea.
Cand ei vor sa imi impuna ceva ce imi displace incerc sa le impun eu lor cea ce vreau eu sa fac da poti sa intelegi.
Sper ca team putut ajuta si daca da astept o fundabig grinhappy.

| Emonika_6042 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu parintii tai in special cu mama ta. Sa le explici cum esti tu si de ce ai ales sa fi rockerita, de ce nu poti sa iei numai 10 la scoala(pentru ca asta chiar nu poate oricine). Daca stai de vorba cu ei si le explici totul sunt sigura ca vor intelege pentru ca sunt parintii tai, te cunosc si au incredere in tine. Trebuie sa le arati ca esti de incredere si ca poti vorbi deschis cu ei.happy