| CowboyxD a întrebat:

sunt baiat am 15 ani si 8 luni. Am 180, 5cm si 64kg. Cum credeti am sanse pina la sfirsitul verii sa am 1.86m si in jur de 76 kg? P.S. nu vreau raspunsuri apucate de basket inor si volei...Doar parerile voastra sau cine a avut aceasta inaltime si a crescut. Ms Anticipat

8 răspunsuri:
| Epigonul a răspuns:

Pai daca nu vrei raspunsuri *apucate de basket inor si volei* atunci ce vrei? Oricum pentru varsta ta esti prea inalt as spune, tinand cont si de greutate, iar dezvoltarea corpului nu se face intr-o noapte.Ai 15 ani, pana la 18-20 ai timp sa te tot dezvolti.Dar pentru a grabi procesul, vrei nu vrei chiar trebuie sa te apuci de un sport si sa mananci sanatos.

| CowboyxD explică (pentru Epigonul):

De exemplu daca alerg cite 4-5km pe zi si fac ciclism? O sa ma ajute mai mult?

| Epigonul a răspuns (pentru CowboyxD):

Nu stiu ce raspuns sa iti dau, nu sunt specialist in anatomie.Corpul pana la urma se va dezvolta singur in mod natural. Daca alergi in fiecare zi nu stiu daca te va ajuta sa cresti in inaltime, dar cu siguranta iti vei mentine un stil de viata sanatos, ceea ce este important.Nu stiu de ce esti atat de nerabdator sa te inalti mai mult de atat, intr-un timp atat de scurt, dar daca chiar doresti sa faci ceva cu, corpul tau, poti foarte bine sa practici baschetul.La inaltimea ce o ai, te-ai descurca bine, asta desigur daca iti si place.Sau inotul, este un sport care iti lucreaza absolut toate grupele de muschi, o dezvoltare mai buna decat la inot nu stiu unde ai putea avea parte, parerea mea.

| CowboyxD explică (pentru Epigonul):

La inot o sa imblu vara (3 luni) Luni mercuri si viner...Ce ar trebuie sa fac? Exercitii ceva sau doar sa inot ca broasaca?

| Epigonul a răspuns (pentru CowboyxD):

Asta iti va spune instructorul de inot, nu eu.Succes!

| CowboyxD explică (pentru Epigonul):

De ce as vrea inaltimea aceasta nu prea stiu...Pur si simplu mergind pe drum deseori vad oameni inalti...si as vrea si eu foarte tare.

| flori07 a răspuns:

Eu cel putin cred ca nu e posibil cu inaltimea, dar cu kg da, mananca si tu mai mult si poate merge, dar inaltimea o sa o ai cel putin 1.83...

| CowboyxD explică (pentru flori07):

Dar pina la 18 ani ce inaltime as putea sa am?>