| anonim_4396 a întrebat:

Sall, TPU! Voi participati mult in clasa? Eu nu, sunt prea timida. Desi sunt sigura ca stiu raspunsul corect mereu ceva imi spune ca e gresit si ca o sa ma fac de ras. Avand in vedere ca o nota se ia doar pe raspunsul in clasa sunt in mare dezavantaj. Vreau sa nu mai fiu asa timida, dar de fiecare data cand raspund toata lumea ma cunoaste drept "fata timida" si ma simt ciudat ca toti sa fie gen "Wow, vorbeste!". Cum sa nu mai fiu asa timida si sa particip in clasa?

Răspuns Câştigător
| ElenaWerman a răspuns:

Pur si simplu raspunde, si chiar daca o sa rada de tine sau altceva, nu-i baga in seama. O sa fie greu, o sa te simti extrem de rusinata si o sa-ti vina sa te bagi in pamant, daca o sa gresesti; dar o sa-ti treaca. De doua, trei ori, si apoi vei trece peste faza asta. Vei fi ok. Iti spun din experienta. Ai incredere. happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i timiditate, este lipsa de incredere in tine!
Daca ai invata foarte bine, ai fii absolut convinsa ca stii raspunsul corect si ai participa la lectii, ai fii activa, ti-ai ridica increderea in tine, dar esti superficiala si nu prea stii, de aceea nu te bagi in discutie, sa nu te faci de rusine.
Ca sa nu mai fii atat de timida, desii eu spun ca nu-i timiditate, ci superficialitate, te sfatuiesc sa pui mana serios pe carte, ca atunci cand stii lectia foarte-foarte bine, m sa stai tot timpul cu mana pe sus si sa raspunzi si toata lumea va fi impresionata.
Atata vreme cat esti lenesa si inveti superficial, vei fii mediocra si nimeni nu te va naga in seama.

| devilshelp a răspuns (pentru Violleta2022):

Invat lectiile bine. Stiu raspunsurile. Mi-e rusine sa ridic mana. Dar daca esti din aceea care e nascuta asa "curajoasa" nu ai de unde sa stii cum e. Daca as fi o eleva asa "proasta" nu as mai cere sfaturi. Sunt timida, nu proasta

| Violleta2022 a răspuns (pentru devilshelp):

Nu exista "mi-e rusine sa ridic mana", asta ar fi culmea prostiei, sa stii la scoala si sa nu ridici mana....ca ti-e rusine!
Asta este lipsa totala de incredere in tine!

Forteaza-te sa raspunzi la lectii, sa stai cu mana ridicata, sa fii bagata in seama, asa iesi din anonimat, asa iti cladesti reputatia!