| Mixed a întrebat:

Sallz...cum o conving pe mama ca e mai bine sa invat in Romania decat in Italia? plsss....help me ...pwpa alls

Răspuns Câştigător
| florar a răspuns:

Pentru ca aici te poti ajuta de biblioteca sau poti apela la un profesor sa te ajute.Pe de alta parte, am sa iti spun ca diplomele se ehivaleaza foarte greu, dureaza doi ani pentru o diploma de facultate in Spania si 6^ luni pentru o diploma de liceu si mai costa si foarte mult.Cred ca iti este foarte greu sa te desparti de copilaria si prietenii de aici dar trebuie sa faci o lista impartita in doua, pe o parte raspunsuri pentru da, pe de alta, pentru nu. Depinde si de tipul tau de personalitate, daca esti usor adaptabila si iti faci cu usurinta prieteni, sau daca esti inchisa, retrasa.Gandeste/te si unde vei fi langa mama:aici, sau acolo.si cauta sa nu te desparti, caci vei regreta mult daca alegi gresit; daca mama pleaca, te vei bucura de un fel de libertate un timp, dupa aia vor incepe regretele, caci vei vedea ca viata nu e asa usoara cum e cu mama alaturi, si ca independenta inseamna si responsabilitati, si infruntari si altele.Succes.

7 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Zii ca daca vrea o fica curva sa te duca in italia. Daca vrea o fata despteapta si gospodina sa te lase aici.
A doua limba din cadrul Microsoft este romana. Aici, in tara asta inveti cel mai bine daca te tii de carte, apoi iti iei bursa si pleci la facultate in Germania sau UK.
Din Italia nu mai pleci nicaieri.

| Antrax a răspuns:

Zi ca sti mai bine romaneste si ca te-ai descurca mai bine aici.

| AvalohAlyn a răspuns:

Arata-i care sunt avantajele ca tu sa inveti in Romania si care sunt dezavantajele ca tu sa inveti in Italia.

| alexdop21 a răspuns:

Pai da-i motive, ca nu intelegi foarte bine italiana, ca aici te-ai obisnuit cu profesori cu colegi cu modul de predare, ca aici e mai usor sa mergi la scoala decat undeva unde nu cunosti prea multa lume, si tot asa

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Woow...si eu tot`n italya sunt acumhappy
mda...
nu stiu...
ai putea convingeo ca `n Romanya se face scoala may buna...
nu se drogheaza copii in scoly...
esti in sygurantsa...
etc
:*
motyve de genubig grin

| mami a răspuns:

Cand vei invata in italia vei face deosebirea
te vei convinge singura

| alice_6789 a răspuns:

Si tatal meu vrea sa ma ia in Italia, dar nu a reusit sa ma conving sa invat acolo. Am primit foarte multe sfaturi ca e mai bine sa raman in tara si am vazut ca foarte multi se intorc inapoi in scolile de la noi. Din pacate ei au pierdut multe si le e mai greu sa recupereze. incearca sa ii explici ca se invata mult mai bine in Romania, ca aici ai prietenii, zii ca foarte multe persoane s-au intors inapoi in Romania in scoli deoarece aici se invata mult mai bine mai ales ca e tara ta, limba ta... eu asa i-am explicat si pana la urma tatal meu a cedat ...succes si tie...