| Mixed a întrebat:

Sallz...deci... m-am inscris la un liceu in Italia ...deoarece mama nu vrea sa ma lase in Romania ...desi imi doresc ft mt asta ...toata vara am incercat sa o conving ca viata mea e acasa...
in clasa am 2 baieti romani ...nu stiu sa vb italiana ...doar inteleg ...cum o sa fac fata aici la liceu?straight face
pls ajutati-ma cu niste sfaturi...straight face voi ce ati face in locul meu?
credeti ca am vreo sansa sa o conving pe mama ca acasa ar fi mai potrivit sa fac liceul? help...mersi:*

Răspuns Câştigător
| Mitss a răspuns:

Spune-i k nu poti sa faci liceul acolo pentru ca nu stiu sa vb italiana si o sa fie complicat sa te descurci, si promite-i ca vei invata bine.
Eu iti tin pumni.
Cat despre sfaturi nu stiu ce sa zcdaca nu resusesti pune-te pe invatat italianabig grin.
Sper sa ramai in Romania:*!

15 răspunsuri:
| yuli10 a răspuns:

Vai, eu as pleca cu primul avion happy

| Mixed explică:

Sunt inscrisa la liceu in Romania .au sps ca ma ast 2 saptamana...si daca nu ma acomosez pot merge la liceu acolo,.:X

| Mixed explică:

Acomodez* scuze

| snepy a răspuns:

Si eu sunt plecat in strainatate, si fac liceul aici, primul an o sa te obisnuiesti happy o sa iti placa, o sa fie putin greu cu limba dar incet incet te inveti

| ѕєñσяιтα a răspuns:

Si eu o sa plec in Italia peste 1 an.
Sa termin scoala I-VIII. si am plecat.

Parintii vor sa merg acolo la liceu si faculta

Dar eu nu stiu italiana, nici vb. nci scrie, doar o inteleg.

Mi-e frica, ca voi fi tratata altfel ca in ro [ adica se vor purta urat cu mine, nu o sa am prieteni ]

Mi-e frica sa ma duc acolo, dar intr-un fel astept.

Mai bine Mixed ai sta langa ai tai, pentru ca in ro nu stiu ce viitor o sa avem.:]

Baftaa:*

| remus a răspuns:

Copii trebuie sa fie alaturi de parinti.

| allube a răspuns:

Dar cei de la liceu te inscriu asa abia venita din Romania? Parerea mea e ca e bine sa fii langa parinti dar ar trebui poate sa faci pauza 1 an sa te obisnuiesti cu limba, pentru ca altfel iti va fi destul de greu chiar daca este o limba care se invata relativ usor.Este imposibil sa urmezi liceu in limba italiana cand tu nu ai habar. Era bine sa fi luat ore de italiana cu ceva timp inainte si atunci nu mai aveai probleme.

| iulyr19 a răspuns:

Snepy uite id-ul meu lov1ng_sunsh1n3 dai add...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate sau poate si din fericire si eu plec in Italia in vacanta de vara pentru un an.Nici eu nu stiu limba dar ma gandesc ca poate daca voi face cursuri pentru lb italiana ma voi descurca! si...nici eu nu vreau sa plec dar parintii mei nu vor sa ma lase in tara si nici nu cred ca ma voi descurca atat de bine fara ei.Imi este greu sa ii las pe cei dragi aici si la fel cred ca imi va fi sa ma acomodez acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti va placea cu siguranta italiana o inveti repede se aseamna mult cu romana. eu fac italiana si este foarte frumoasa doar ca mie imi place foarte mult engleza si este foarte frumos sa stii si italiana. daca stii italiana si engleza te vei descurca mereu :*happy. daca tie nu-ti place este altceva happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ai o sansa poti sa o convingi asa cum am convins`o si eu pe mama eu am stat in italia 2 ani am facut sh liceu sh dp un am m`am pus p capu ei sh i-am zis sa ma trimita in romania

| luli a răspuns:

Italiana o s-o inveti acolo. pusa in situtatia aceea, n-aice face decat sa inveti. de convins pe mama ta nu stiu in ce masura, dar aici deja pe 15 septembrie incep scolile, mai mult inscrierile s-au facut deja.

| Ðs_ßenny_1996 a răspuns:

Eu daca as fii in locul tau as pleca imediat big grin

| stefanpop a răspuns:

Eu tocmai am dat bacul in vara asta, am terminat anul 5 (clasa a 13'a) intr'un liceu cu profil economic. de obicei se fac 3+2 dar depinde de la liceu la liceu, unele pot fi intr'un ciclu unic de 5. Ce sa iti zic, probabil ai inceput deja scoala sau ai abandonat ideea. Sunt multi care vin la liceu asa fara sa stie o iota de italiana... eu unu cand am inceput scoala nu stiam sa numar nici pana la 10 in italiana. Profii sunt obisnuiti cu elevii straini si in primul an nu o sa te asculte, nu o sa te intrebe nimic. important e sa vada un progres din partea ta, ceea ce sigur o sa fie, pentru ca stand 6 ore pe zi in clasa tot o sa inveti, si e destul de usor de absorbit limba italiana. eu eram un elev mediocru in Romania iar aici terminam anul pe locul 3-4 pe clasa si asta fara sa ma omor cu invatatul. invatam eventual de plictiseala. 5 ani aici au fost cam plictisitori, de multe ori mi'as fi dorit sa plec dar eram constient ca pentru viitorul meu ar fi mai bine sa raman aici. acum cu facultatea mi-am depus dosarul tot aici dar ma bate un gand sa ma intorc in Romania. Singura problema care o sa o ai e plictiseala aici, nimic altceva, tu daca esti o persoana mai sociabila, mai deschisa poti sa iti faci destui prieteni pe aici, ori romani ori italieni, cum ai sa preferi. Tin sa iti zic ca romanii is cam manelisti si de asta nu prea ma ambalam. dar asta depinde tot de tine. Cu timpul vei invata si limba foarte bine si te vei "adapta" sau obisnui cu ideea. lumea e ok, daca si tu vei fi ok nu vei fi tratat ca aia care se intorc din it si spun ca e naspa. Poti sa te inscrii la un liceu, te duci, si daca nu iti place te intorci dupa un an, nu ai nimic de pierdut. te vei intoarce la facultate in Romania daca nu... Eu dupa astia 5 ani spun ca a meritat efortul. Iti urez mult noroc si tiewinking

| eugensteaua20 a răspuns:

Eu mas sinucide lol