| ngina a întrebat:

Saluatare! Cum pot sa uit un baiat? Am incercat mai multe posibilitati dar nu a mers.

7 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Cum sa-l uiti chiar daca il iubesti. 5 sfaturi care te vor ajuta sa te eliberezi si sa mergi mai departe

Nu exista nimic mai dureros decat sa ramai indragostita de un barbat care nu te mai iubeste. Din pacate, unele relatii pur si simplu nu dureaza la nesfarsit, iar tu trebuie sa inveti sa te detasezi de persoanele care nu vor sa ramana in viata ta.

Daca ai trecut printr-o despartire si continui sa-l iubesti pe cel alaturi de care ai petrecut o multime de momente frumoase, cu siguranta visezi la ziua in care te vei elibera de aceasta dragoste neimplinita si in care vei fi din nou libera sa cunosti pe altcineva.

Iata cateva sfaturi care te vor ajuta sa il uiti pe fostul tau iubit, chiar daca inca il iubesti:

Nu te inchide in tine si descarca-te de cate ori simti nevoia

Nu trebuie sa-ti ascunzi suferinta si sa-ti reprimi sentimentele, nu asa vei reusi sa te detasezi de ele. Asculta cantecele triste pe care simti nevoia sa le asculti, plangi pe umarul unei prietene, urla-ti durerea intr-o padure in care nu te poate auzi nimeni sau povesteste-i mamei tale despre lucrurile pe care le simti.

Nu vei reusi niciodata sa depasesti momentul despartirii, daca te prefaci ca totul este perfect si incerci sa demonstrezi lumii intregi cat de puternica esti. Stii si tu ca in realitate suferi, chiar daca esti capabila sa afisezi un zambet larg in fata tuturor.

Nu incerca sa-i gasesti justificari

Inceteaza sa te mai gandesti la motivele care au generat ruptura si sa te intrebi daca ai gresit cu ceva in relatia respectiva. Nu vei primi niciodata un raspuns pentru toate aceste intrebari si vei reusi doar sa-ti faci rau in acest fel.

Intrerupe legatura cu el si renunta la lucrurile care-ti amintesc de voi

Nu rezolvi nimic daca ii pastrezi numarul de telefon in agenda si-l mai intrebi din cand in cand ce face si cum decurge viata lui. In plus, nu mai ai niciun motiv sa-i pastrezi in continuare fotografia in portofel.
Descotoroseste-te de lucrurile care iti amintesc de el, de ursuletii de plus pe care ti i-a daruit, de florile primite de la el pe care le-ai presat intr-o carte si de ceasca lui de cafea. Nu pastra legatura cu el sau cu prietenii lui, pentru ca nu vei reusi niciodata sa-l uiti daca te lovesti de el la fiecare pas.

Invata sa te bucuri de singuratate

Chiar daca iti suna a cliseu, trebuie sa inveti sa fii fericita singura. Profita de timpul liber pe care il ai si fa lucrurile care iti plac. Fa-ti coafura aceea pe care ti-o doreai de ceva timp, dar ti-a fost teama ca lui s-ar putea sa nu-i placa.
Iesi cu prietenele tale, citeste, urmareste filmele si serialele preferate, practica un sport care te face sa te simti bine si nu-ti refuza nici un fel de rasfat pe care ti-l permiti.

Nu te grabi sa cunosti pe altcineva

Chiar daca toti prieteniii invoca intelepciunea zicalei "cui pe cui se scoate", asta nu inseamna neaparat ca au dreptate si ca trebuie sa te intalnesti cu altcineva.

Pana cand nu vei reusi sa-l uiti pe fostul tau partener, iti va fi imposibil sa te implici intr-o noua relatie. Da-ti timp sa renunti la dragostea pentru el, sa-ti revii si abia dupa aceea incearca sa cunosti persoane noi. Altfel, risti sa-l ranesti pe acel barbat nou din viata ta si chiar sa suferi si mai mult.
Succes

| madăfacănvmm a răspuns:

Incearca astulhee hee) astamereu merge

| ngina explică (pentru madăfacănvmm):

De fapt am încercat mi-a placut si de altul si dupa asta tot mi-a placut nu am putut săl uit.

| ngina explică (pentru ngina):

Da asa e si la mine mi-e greu ca peste cateva zile incepe scoala si o sa-l vad din nou

| cezarenache a răspuns:

Nu poți uita de cineva, mai ales când ai investit sentimente. Timpul le rezolvă pe toate, dar trebuie să stai puțin să reflectezi asupra trecutului și a relației pe care ai avut-o. Nu încerca să forțezi nota, din moment ce psihicul tău e atașat de acea persoană și îi simte lipsa.

| cristinutza09864 a răspuns:

Sterge-l de pe toate site-urile de socializare, numarul de telefon.Gindestete la baietii care ti-au placut mai inainte.Cum iai uitat pe fostii asa o sa-l uiti si pe acesta.Baieti frumosi sunt la orce colt nu te intrista viata si asa-i scurta.Tu esti tinerica si multi baieti o sa fuga din urma ta.

| ngina explică (pentru cristinutza09864):

Da dar merg la scola si el tot la aceiasi.