| artista96 a întrebat:

Salut acum 2 zile mi-am facut o gaura in urechea dreapta pe langa cea care o aveam de cand eram mica, vreau sa stiu daca se va infecta si cam in cat timp? Mi-am facut-o singura acasa ( inainte sa imi fac gaura am tinut acul si cercelul putin in alcool sanitar ). Vreau si cateva sfaturi pentru a preveni infectia si a mi se vindeca repede. Vreau cat mai multe raspunsuri :* mersi >

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Poate aparea o infectie, chiar daca ai dezinfectat totul, in functie de cat de sensibila este pielea, insa se poate sa nu ai nicio problema. Totusi, pentru a preveni, nu scoate cercelul pe care ti l-ai pus pentru macar 2 saptamani, curata zona din jurul piercing-ului cu putina vata cu spirt sau cu un betisor de urechi inmuiat in spirt, apoi foloseste o crema antibacteriana, cum ar fi Tetraciclina. Daca apare o infectie, in general nu este nimic grav si va trece de la sine, dar poti folosi ulei de arbore de ceai (il gasesti in farmacii sau la magazinele naturiste) pentru a grabi procesul de vindecare si pentru a calma pielea.

| blackporcelain a răspuns:

Mie mi-a facut o prietena, nu s-a infectat, doar ca s-a facut o cojita care e normala si trece repede