| baiatuldinbrasov112 a întrebat:

Acum am Windows 10 si vreau sa imi pun Linux (probabil Ubuntu) si vreau sa stiu daca, cu driverele e la fel ca la Windows-uri (nu am avut niciodata Linux) adica. am o placa de baza asrock 790gx pro, procesor amd athlon II x4 640, placa video nVIDIA geforce gt640 syngery edition, 6gb ram etc si vreau sa stiu daca o sa imi pot pune linux. daca o sa am probleme cu performanta in general (vreau sa pot juca jocuri si dupa ce imi pun Linux) Daca cine stie si vrea se poate uita pentru mine va rog ar fi perfect. Multumesc enorm happy

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu ai nevoie de drivere, se instaleaza automat iar in legatura cu jocurile, te poti juca doar daca instalezi steam pentru linux si ai jocuri care au fost optimizate pentru linux. Majoritatea jocurilor nu merg pe linux, daca vrei pentru gaming ramai pe windows.

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru Intruder19):

Cu instalarea e la fel ca la Windows cu un stick / cd nu? sau pot direct din pc gen?

| Intruder19 a răspuns (pentru baiatuldinbrasov112):

Nu, trebuie sa pui pe stick/dvd imaginea de linux si sa bootezi din bios, poti si direct din windows folosind wubi (in cazul ubuntu) dar nu recomand.

| baiatuldinbrasov112 explică (pentru Intruder19):

De ce nu recomanzi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Jocuri pe Linux?
Linuxul nu e pentru asa ceva. Vrei sa te joci, ramai pe windows.

legat de drivere ai nevoie si pe linux, dar sa nu crezi ca instalarea se face chiar ca pe wind... click, click next si gata

| danutzu96 a răspuns:

Linux si jocuri. No prea merge...
Poti avea surprize sa nu se instaleze anumite drivere si sa ai batai de cap in gasirea si instalarea/compilarea lor. + ca pe linux nu e chiar ca pe Windows, unele programe trebuiesc compilate. Ai un program care se numeste Wine (Windows emulator) dar are o lista de programe suportate, nu toate merg. Daca tot vrei linux fa un dual boot cu Windows.