| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut.Am 12 ani, 1.70 si 75kg.
Ce pot sa fac sa slabesc cam pana la 60? Cum pot sa nu mai mananc noaptea? Nu am bani de niciun sport.

Răspuns Câştigător
| superAndrei a răspuns:

Buna! Ma regasesc in ceea ce ai spus tu, fiindca si eu aveam o greutate mai mare la acea varsta, si e complet, dar complet normal! Majoritatea baietilor iau in greutate in perioada 11-14 ani, dar o sa vezi, ca imediat dupa ce o sa faci 15, sau poate chiar 14, o sa ti se intample multe schimbari in corpul tau. Ia-o incet, ai inca 12 ani! Ai multe altele de trait si vazut happy. Eu iti recomand sa incepi sa mananci cat mai vrede,fructe si legume! Multe multe! Eu zic sa mananci noapte,dar sa mananci ceva mai sanatos! Incearca sa eviti painea, la varsta ta mi se pare mai usor sa incepi sa nu mai mananci paine, o sa vezi ca odata ce esti in adolescenta,o sa iti fie foarte greu sa te dezobisnuiesti de anumite lucruri! Mi s-a parut extrem de gresit ce ai zis cu "nu am bani sa fac sport", traim intr-o lume in care fiecare e liber sa faca aproape tot ce vrea, poti sa faci sport chiar daca nu esti bogat,chiar daca acasa nu ai o situatie materiala prea buna,chiar daca, chiar daca... Eu zic sa incepi sa alergi, pe o anumita durata de timp in fiecare zii, alergi prin parc, sau in fiecare zi te plimbi cu bicicketa vreo juma de ora....sau iesi cu prietenii afara ca sa va jucati. Iesi afara,iesi mult afara,daca stai in casa, foamea asta va creste, vei depune din ce in ce mai putin efort, si asta nu te va ajuta deloc. Nu-ti fa griji, totul o sa se rezolve la un moment dat!

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru superAndrei):

Apreciez raspunsul tau dar. Daca ies afara cu prietenii toti dsr absolut toti fumeaza(nu stiu ce are lumea asta). Afara daca alerg toata lumea se uita ciudat pe mine(fetele rad de mine...). Oricum o sa ma fac fit si o sa le refuz eu apoi pe toate?

| superAndrei a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Daca te simti incomod afara, poti sa le faci si inauntru, sunt multe multe tutoriale pe net despre antrenamente usoare, ti le recomand pe cele cardio. Dar in procesun de slabire 70% contribuie alimentatia, deci vezi ce faci!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu e nevoie de bani pentru a face sport.
Poți să alergi prin parc, să faci multă mișcare, gimnastică.
Abține-te de a mai mânca noaptea, eventual ai putea bea un pahar cu lapte seara, sau poți mânca fructe.
Evită să mănânci mâncăruri bogate în grăsimi, nu zic să renunți la dulciuri însă să nu exagerezi cu ele.