| 222mid a întrebat:

Salut,am 13 ani si am nasul foarte mare. As vrea sa imi fac rinoplastie dar parintii mei nu sunt de acord si nu cred in chestia aia cum ca frumusetea vine din interior, vreau sa fiu frumoasa si pe exterior. Cum as putea sa imi conving parintii? Ei au o gandire comunista....stiti voi genul acela de parinti foarte foarte protectori" care nu te lasa sa iti traiesti viata de adolescent.Si mai am o intrebare, cat ar costa o rinoplastie? Mai multe detalii pls...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Deocamdata, este riscant sa faci rinoplastie la 13 ani, niciun doctor nu ar fi de acord. Dupa 18 ani se fac astfel de operatii.
Pretul operatiei depinde de mai multi factori: doctor, cat de complicata este problema ta etc. Pretul porneste de la 1500 euro, ajungand chiar la 3000 euro.
Stiu ca este greu sa te accepti asa cum esti, mai ales in perioada adolescentei, in care aspectul fizic este extrem de important pentru tine, toti am trecut prin asta.
Orice om are defecte fizice. La tine e nasul si cred ca din cauza asta, nu observi ce ochi frumosi ai, ce par frumos, zambet etc. Iti poti pune in valoare celelalte calitati fizice pe care le ai, cel putin pana cand vei face operatia. Esti frumoasa si pe exterior, permite-ti sa vezi asta. Insa, tu iti concentrezi atentia asupra nasului, astfel incat e posibil sa il vezi mai mare decat e in realitate.
Stiu ca vrei sa fii frumoasa, toti vrem asta si toti suntem frumosi in felul nostru. Frumusetea e relativa, nu scrie nicaieri ca daca ai nasul mare nu esti frumoasa, poate ca se potriveste fizionomiei tale si ca nu iese in evidenta asa cum crezi tu.
Sunt atatea persoana frumoase chiar si cu defecte. Si tu esti frumoasa!
P.S.: si eu am facut rinoplastie acum cativa ani din cauza ca eram complexata de nasul meu, pe care il vedeam oribil, iar dupa ce m-am operat, multe persoane m-au intrebat ``de ce te-ai operat ca nu aveai nimic?``, si mi-am dat seama cat de mult catastrofizam in legatura cu nasul.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sunt de acord cu părinții tăi. Dacă ai 13 ani, așteaptă până la 20 de ani, când se consideră că s-a încheiat creșterea. Eu am făcut deviație de sept la 20 de ani. Fiind în creștere, rinoplastia, este de fapt, o spargere a oaselor care compun nasul. Ori, în momentul actual, fiind în creștere, vei putea avea neplăcerea ca în următorii ani de creștere, să devii un monstru? la nas. Lasă nasul în pace până la 20 de ani, iar apoi vei avea operație reușită! Acum, probabil ai o înălțime de până la 150 cm. Dacă vei face baschet?, volei, gândește-te cât de mult se vor dezvolta oasele!
Nu interveni acum. Iar, cine te place, te place așa cum ești!
Au fost mari actori, români sau străini fără un nas? frumos, dar cu talent nemărginit! Nu frumusețea fizică contează, ci frumusețea sufletului, inimii, inteligență! Nu uita frumusețea trupului e trecătoare, dar sufletul e nemuritor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-l tai la 13 ani, pana la 20 creste la loc cum a fost si trebuie sa te operezi inca odata, deoarece se stocheaza informatia genetica si la 13 ani nefiind corpul crescut complet, va incerca sa refaca cum a fost initial. In 5-7 ani are destul timp chiar sa se dubleze decat il ai acum.

| Xelon a răspuns:

Stai liniștita nu poate fi mai rau decat al Lidiei Buble (sau cum o mai cheamă) si ea tot si-a găsit unul care sa stea cu ea pentru bani, deci morala poveștii... apuca-te de facut bani happy