| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am 13 ani si ma stresez foarte tare in fiecare zi de un lucru,mai ales noaptea inainte sa dorm,cand ma gandesc sunt speriat si imi este frica ca intr-un viitor apropiat sa nu se intample un anumit lucru,nu stiu ce sa fac sa scap de acest gand si sa nu ma mai stresez atat de tare,va rog sa ma ajutati cumva, sa imi spuneti cum as putea sa scap de stres.

7 răspunsuri:
| SuneteDeChitara a răspuns:

Cauta sa faci lucruri care te relaxeaza.

| Wehrmacht a răspuns:

Ce sa se intample? Chiar nu pot sa inteleg ce vrei sa spui...Adica tie iti este frica de ceva dar nu sti de ce?

| WithoutName123456789 explică (pentru Wehrmacht):

Stiu de ce, dar nu vreau sa precizez.

| Dariusuu a răspuns:

Trăieşte fără să-ţi pese de viitor pentru că deciziile îţi aparţin în totalitate.
Înspiră adânc, şi trăieşte-ţi viaţa la maxim!

| diavolitadulce a răspuns:

Buna, totul tine de ce se afla in psihicul tau. Vorbeste cu un psiholog, nu e nimic gresit in asta. Dar legat de stres, tine si de somn si alimentatie, daca nu dormi suficient si nu mananci dimineata risti sa devi nervos pe parcursul zilei. Tine cont si de aceste aspecte. O zi frumoasa!

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Pai asa esti tu mai stresat. Poti incerca sa faci lucruri care iti plac, sa fii mai fericit si sa nu te mai gandesti la viitor, practic sa traiesti doar prezentul. Intelegi tu? Nu trebuie sa iti faci scenarii in cap pentru un viitor apropiat, asteapta doar sa vina el singur, nu il " grabi " tu. Ca sa treci peste asta, ori incerci sa stai mai calm, ori te duci la un psiholog si ii spui problema ta, ii ceri simplu parerea, cel putin asa cred. Sper ca te-am ajutat.

| dayaprincess a răspuns:

Depinde,adica si eu am 12 ani si mie imi place sa mi traiesc copilaria si clipele astea frumoase in prezent sa imi traiesc viata chiar acum.Arfi bine sa faci si tu asta. Daca itiplace, nu stiu, sa asculti muzica sa dansezi breackdance, sau altceva fa asta si lasati mintea goala, neagra sau daca nu merge atunci stai intins, imagineazati o campie sau o scena sau undeva unde te simpti bin cu cineva drag, oricine si poate scapi. Daca nici asta nu merge atunci trebuie sa bei un ceai de tei sau anti stres si asculta o muzica ce iti place tie in timp ce cineva iti face un masaj si cred ca uiti de toate. Daca nici asta nu merge e de rau.happy