| Dumitru_Ioana_1992_KpNo a întrebat:

Am o problema. Am 16 ani si ma stresez din orice. Recunosc, ma confrunt cu anxietatea in fiecare zi si sincer mi-e foarte greu. Efectiv ma stresez din lucruri banale mai mereu si nu stiu cum sa fac si eu sa am o viata linistita de adolescenta si sa nu ma mai stresez din orice nimic. In fiecare zi mintea mea se leaga de ceva si uneori e un chin. Am inteles ca din cauza stresului se face si cancer si mi-e foarte frica. Imi pasa, sunt o persoana sensibila si da, imi pasa si poate de asta. Oricat de mult as incerca parca nu pot sa zic "nu imi pasa " si parca nu pot sa accept lucrurile asa cum sunt. Exista ceva ce as putea face sa scap de stres si sa am o viata linistita?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, cu siguranta ca exista o solutie. Chiar daca, poate, iti vine greu sa faci pasul asta, ar trebui sa vorbesti cu un psiholog. De asemenea, daca iti vine mai lejer, era un site romanesc, evident, in cadrul caruia, contra unei sume de bani, puteai fi consultat si consiliat de psihologi direct de acasa folosind programul Skype. Fara ajutor specializat nu stiu daca vei depasi aceasta problema.

| WaterDrop a răspuns:

Oh hey.In primul si primul rand, de la stres nu se poate face cancer happy, iti poti scoate acest lucru din cap linistita.

Faptul ca te stresezi din orice este cu doua taisuri sa stii:
1) Este bine pentru ca acele lucruri pot parea banale privite de o persoana neexperimentata si poate naiva, insa pot ascunde anumite pericole si dezamagiri. Daca aveai 30 de ani si spuneai asta, ar fi ramas doar lucrurile rele.
2) Rau pentru ca pot fi chiar doar niste lucruri banale pe care gandirea ta le amplifica pana la un punct critic si le fac sa para mai grave decat sunt in realitate.

Ambele pleaca de la faptul ca gandesti poate prea mult si te gandesti enorm la viitor, in loc sa iei cate o zi pe rand.Ar trebui, cand te trezesti dimineata sa iti propui ca pana la ora 19:00 sa te gandesti la tot ce vrei tu legat de aceste lucruri, apoi pauza pana a doua zi. Oricum nu te ajuta cu nimic dupa aceea pentru ca posibila lor rezolvare nu poate avea loc noaptea.Nu faci decat sa iti creezi ganduri inutile care nu te vor lasa sa dormi.Un alt lucru care ai putea sa il faci legat de aceste lucruri, este sa iti pui singura intrebarea "Si daca s-ar intampla asta, ce?". Toti gresim, toti avem parte de esecuri, toti suntem dezamagiti de anumite lucruri.Gandeste`te ca aceste lucruri banale oricum s`ar termina ele, bine sau rau, reprezinta o invatatura de care te poti folosi pe viitor si te vor ajuta sa evoluezi.Ar trebui sa te rogi sa ai cat mai multe esecuri ca sa atingi mai usor succesul, pentru ca din ele inveti, nu fugind sau gandindu`te prea mult.

Foarte dragut ca iti pasa si esti o persoana sensibila, insa cam atat.In ziua de azi genul acesta de persoane sunt mancate de vii de restul.Este admirabila aceasta calitate, insa doar tu trebuie sa o stii, nu o mai arata tuturor, caci de aici iti vor veni si cele mai mari dezamagiri in dragoste, cariera si viata in general.Gandeste`te la asta ca fiind superputerea ta, pe care o stii doar tu si persoana care va merita sa o afle in timp.

Anxietate nu stiu cat e, in afara de stres nu ai prezentat nici un alt simptom concret.Ai atacuri de panica, frici de ceva anume?

Iti trebuie o persoana care sa te inteleaga, sa fie alaturi de tine si sa te ajute sa evoluezi iar acest lucru nu va fi usor de gasit sa stii pentru ca traim intr-o lume a dracului de superficiala si proasta.Ai mare grija cand iti alegi un partener, pentru ca el te poate trage si mai mult in jos si nu cred ca`ti doresti asta.

Nu mai asculta tot ce spun persoanele din jurul tau, clar esti influentata si de ele si sa stii ca de multe ori iti vor spune doar tampenii.Trebuie sa inveti sa preiei informatia de la ei si apoi sa o treci prin filtrul gandirii tale proprii. Daca preiei totul ca atare cum ai facut cu cancerul, vei ajunge la balamuc.

M`am intins prea mult si inca ar mai fi multe de spus, insa informatiile tale sunt destul de vagi. Uite un truc pentru tine: De cate ori te mai panichezi, stresezi, blochezi in ganduri, gandeste`te la degetul tau mic de la mana in detaliu, de la varf pana la baza lui, ce forma are, cat de cald este, cum curge sangele prin el, cu cat mai multe detalii posibile. Poti alege oricare alt obiect din jurul tau sa faci asta.In acest fel vei reusi sa-ti iei gandul de la trairile interioare.