| KaryC01d a întrebat:

Am 14 ani, peste 2 luni fac 15 si imi place un baiat.E dintr-o clasa cu mine. Mi-a propus sa iesim si mi-a zis ca ma iubeste. Am avut si un mic sarut la intentia prietenilor mei si mi-a placut mult, dar asta a fost inainte de a afla ca ne placem. E frumos; inalt, dintr-o familie buna; e destept, doar ca nu prea are interes fata de carte; e rau ca fumeaza si are marea indrazneala sa raspunda urat la profesori. Eu nu am mai avut un baiat pana acum si cu el am avut si primul sarut. Eu as iesi cu el, dar problema e ca parintii nu-mi vor permite. Am mai discutat cu ei despre aceasta tema si sustin ca inca nu e timpul pentru o intilnire. Ei doresc sa-mi fac studii superioare si sa mi le continui in strainatate. Intotdeauna mi-au zis ca daca ma voi intilni nu voi invata. Ei sustin ca si la 16 ani e devreme. Parintii mei il cunosc pe baiat si nu au o impresie foarte buna despre el, fiindca mama e profesor si nu-i place cum activeaza la lectie. In plus e fumator, dar din familia mea nimeni nu fumeaza. Mi-e frica de reactia lor cand le voi spune si vreau sa scap dintr-o situatie neplacuta. Pe mama am intrebat-o, dar am inceput pe ocolite si parca e mai convinsa... insa tata nu cred ca va fi de acord. E ok sa ies la varsta mea? Nu-mi va afecta viitorul? Parintii trebuie sa stie chiar tot?

Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Buna Kary!
Este cat se poate de normal ca la varsta ta sa ai un prieten, chiar daca foarte apropiat, in prezenta caruia sa te simti bine.Problema este ca baiatul descris de tine nu prea este genul care l-as recomanda.Deja are probleme comportamentale si ar fi pacat ca prima ta dragoste (care nu se uita niciodata) sa inceapa cu stangul."Prietenul" tau sufera de un complex de superioritate care mai devreme sau mai tarziu te va afecta si pe tine.Mama ta, fii sigura ca-ti doreste numai binele si ar rani-o profund numai gandul ca fata ei ar putea fi ranita sentimental de un individ indoielnic.Dedica-te invataturii, dar nu spune "nu" nici unui viitor baiat care chiar consideri ca te merita.

3 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

"Am avut si un mic sarut la intentia prietenilor mei "- Wth.

| Criss0934 a răspuns:

Este normal sa iesi la varsta ta dar gandeste-te la parintii tai. Poate ca te-ar lasa sa iesi dar cu altcineva, nu cu el.Pentru ca fumeaza si vobeste urat cu profesorii.

| QueenW a răspuns:

E foarte ok sa ai un iubit si sa iesi la varsta ta, adica fiecare varsta are frumusetea ei si trebuie sa o traiesti, nu sa te gandesti la viitor.Eu am avut la varsta ta multi iubiti care fumau, si parintii mei nu stiau, si uite ca nu mi-a afectat cu nimic viitorul si nu sunt vreo drogata sau ceva.Idee este sa nu te iei si tu dupa ce fac ceilalti si o sa fie ok.Iar parintii ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine.