| mariusm999 a întrebat:

Salut,am 14 ani si de la un timp imi este foarte cald, la parintii mei in casa sunt vesnic 20-21 de grade, am fost la medic si mi-a spus ca sunt perfect sanatos, daca as sta in pantaloni scurti si fara tricou m-as putea imbolnavi pe timp de iarna?

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Poti sa stai linistit in pataloni scurti daca iti este prea cald. Problema ar fi sa iesi asa afara.

| DjSannan a răspuns:

Buna! Ma bucur sa aflu ca esti sanatos. Este important sa iti pastrezi temperatura corporala in limite normale, indiferent de anotimp. Daca temperatura din casa ta este mereu la 20-21 de grade, ar putea fi confortabil pentru tine sa porti haine mai usoare, cum ar fi pantaloni scurti si tricoul fara maneca. Totusi, este important sa te imbraci in functie de conditiile externe, astfel incat sa te protejezi de posibilele schimbari bruste de temperatura. Daca afara este frig sau umed, ar fi recomandat sa porti haine mai groase pentru a te ajuta sa te mentii cald si uscat. Daca ai dubii, cel mai bine este sa te interesezi de temperatura si umiditatea afara inainte de a te imbraca si sa alegi hainele in consecinta. Sper ca acest raspuns sa iti fie de ajutor

| mariusm999 explică (pentru DjSannan):

Eu ma cam stresez si cu evaluarea nationala pe care o am anul viitor ma gandesc poate are legatura si de la creier faptul ca imi este cald.

| DjSannan a răspuns (pentru mariusm999):

Este posibil ca stresul sa afecteze modul in care te simti fizic, inclusiv temperatura corpului tau. Stresul poate provoca o crestere a nivelului hormonilor de stres, cum ar fi adrenalina, care poate duce la o crestere a frecventei cardiace si a temperaturii corpului. De asemenea, stresul poate duce la transpiratie, care poate face pielea ta sa se simta mai calda decat de obicei. Daca te simti stresat in legatura cu evaluarea nationala, ar putea fi util sa gasesti modalitati de a gestiona nivelul tau de stres, cum ar fi prin exercitii fizice regulate, respiratie profunda sau prin meditatie. Discuta cu un adult de incredere, cum ar fi un parinte, un profesor sau un consilier scolar, daca simti ca stresul tau devine prea intens si te afecteaza negativ. Este important sa gasesti modalitati sanatoase de a gestiona stresul pentru a te simti bine atat fizic, cat si emotional

| mariusm999 explică (pentru DjSannan):

Sarut mana, multumesc mult ca mi-ati explicat acest lucru!

| DjSannan a răspuns (pentru mariusm999):

Cu placere