| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si transpir la subrat. Imi ramane o pata foarte mare pe tricou chiar si acum cand este frig. Am incercat cu deodorante nivea, am incercat cu pudra dupa ce ma dau cu deodorant(si asta vara asta cu pudra functiona, nu mai transpiram atat de rau ci mai putin dar acum si daca dau cu pudra transpir rau), pe toate tricourile imi apare pata, si cu maneca scurta si lunga si chiar ma jeneaza.
Ce sfaturi imi dati?

3 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Daca transpiri exesiv atunci iti poti face niste analize hormonale. Te poate ajuta si bicarbonat de sodiu.

| StevenMetalhead a răspuns:

Salut. Heh, mă gândeam că eu eram unicul cu asemenea problemă. Au trecut 5 ani, iar eu tot transpir, am observat și colegul transpiră, ah da, profesorul nostru, mai ales când se enervează îi este lioarcă cămașa. Și... înțelegi, deja îmi este cam indiferent. Am procurat și o chestie care se numește ODOBAN și credeam că ajută, dar a scos doar mirosul neplăcut.

Mai pe scurt, când îmbraci vreo cămașă, poartă un maiou pe de desupt.
Începe să umbli în tricouri negre sau albe, largi și încearcă să rezolvi cevav cu emoțiile, dar...em..probabil hiperhidroză se numește așa „boală" când transpiri în abuz, acest lucru apare din cauza emoțiilor și a stresurilor. Aici ai putea să te consulți cu medicul, poate îți oferă ceva pastile sau tehnici de relaxare. Deja vezi și tu.

| Codsssd a răspuns (pentru StevenMetalhead):

Salut! De prin primvara am inceput, inainte nu aveam nimic, si in vara parca nu se vedea cand dadeam cu pudra dar acum cand iau ceva geaca sau cu maneca lunga peste tricou se face o pata extrem de mare si ma jeneaza. plus ca se simte ud. Merci pentru raspuns oricum.