| twist3d a întrebat:

Am 15 ani si de cateva luni ma simt din ce in ce mai nesigur pe mine din cauza aspectului meu fizic. Am un craniu foarte mare si incep sa cred ca la nastere am fost diagnosticat cu craniostenoza, avand capul foarte mare, ceea ce ma face sa ma simt diferit fata de ceilalti si sunt mai tot timpul nesigur pe mine. Uneori gandesc lent, chiar foarte lent si ma timorez rapid, ceea ce ma face sa raman fara idei atunci cand vorbesc cu cineva si sunt lipsit de emotii, nu mai sunt fericit si nu ma mai pot bucura de micile bucurii ale vietii. Nu stiu ce sa fac, am incercat sa practic diferite sporturi, am avut chiar si o tentativa sa ma apuc de sala, dar nimic, sunt lipsit de motivatie si nu stiu ce sa ma fac. Ajutati-ma, va rog.

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Eu aveam candva un coleg cu "capul mare",dar nu era deloc deranjat de aspectul lui,nici la corp nu era vreun cine stie ce bodybuilder laughing dar avea atata tupeu si atat de sigur era pe el... mai ales in preajma fetelor.laughing
Fii putin mai increzator in tine. Lasa sa vina de la sine ideile,sa nu iti pese ca te-ar judeca cineva pentru ce spui. Bucura-te ca nu ai o problema mai grava,esti intreg? poti sa mergi, sa vorbesti? sa auzi/vezi? da! Atunci ce iti poate sta in calea fericirii? Motiveaza-te singur, trebuie sa fii cea mai buna varianta a ta, sa fii multumit de tine, accepta-ti aspectul fizic. Apuca-te de ce sport vrei tu sau de sala, e bine sa ai o activitate. nu esti diferit atata timp cat poti face tot ce fac si ceilalti.winking

| twist3d explică (pentru Andra9pk):

Iti multumesc profund pentru raspuns, incerc cat de mult posibil sa ma schimb.

2 răspunsuri:
| Mllaf a răspuns:

Si eu sunt nesigura pe mine, dar la mine e din cauza greutatii. Intr-o societate in care doar aspectul conteaza, alege sa fi diferit. Gandeste-te ca nu e nimeni responsabil pentru fericirea ta, cum nici tu nu esti responsabil pentru fericirea altora. Ai spus ca n-ai idei. hmm, eu stiu in truc care m-a ajutat destul de mult, culoarea albastru, adica cumparati cat mai multe chestii albastre( de care sa si ai nevoie) albastrul aduce calmitate si genereaza idei. In privinta motivatiei poti sa cauti pe magazin play sau app store aplicatii gen mental strong. Gasesti f multe.

Succes! Si tine minte, fetele sunt mai atrase de baietii cu capul mare?