| thissyoudown a întrebat:

Salut am 15 ani si sunt din Timisoara. acum cateva luni mi-a venit ciclul pentru prima data eu am probleme de aproxiativ 3 ani imi curge un lichid alb-galbui si nu stiu ce ar putea fi ajutati-ma va rog daca stiti despre ce e vb ce ar trebui sa fac? dau fnda!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E ceva normal, nu iti face griji

| AndruCriistina a răspuns:

Stai linistita, nu este nimic.Acel ''lichid'', cum ii spui tu, este ceva normal la toate fetele/femeile.

| Corynna13 a răspuns:

Stai linistita. Lichidul alb-galbui se numeste secretie vaginala. Este ceva complet normal la fiecare femeie. Nu te alarma pentru ca toate fetele au asa ceva happy

| AlexandraCătălina a răspuns:

Nu trebuie sa te alarmezi, este ceva normal. Poate ca stii ca toate fetele au o secretie vaginala normala. O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie. Cateodata aceasta secretie prezinta semne de infectie: e mai abundenta, are culoarea modificata, e mai mirositoare, e insotita de mancarime si usturime, etc. Eu zic sa-ti faci un consult si daca medicul spune ca exista infectie, aceasta trebuie tratata.