| dedeea0506 a întrebat:

Salut,am 15 ani si sunt timida si nu stiu cum sa scap de acest defect
aseara am fost la colindat cu un grup din care desi ii cunosc pe toti nu am vorbit cam niciodata cu ei,nu eram singura in situatie,pe cand celelalte fete glumeau cu baietii, dansau etc.eu stateam singura pe un scaun,pur si simplu nu imi gasesc cuvintele si nu stiu ce sa vorbesc...ei ma stiau poate putin mai retrasa si mi-am pus in plan sa le demonstrez ca nu sunt chiar o persoana stearsa,da nu stiu ce este cu mine,adica in preajma unor persoane vorbesc parca mai mult,oare sa fie treba ca erau si baieti, si eu nu prea am interactionat cu mai multi baieti? va rog astept pareri in legatură cu solutia pe care voi o considerati corecta in situatia mea.va rog cat de repede vreau sa-si schimbe parerea despre mine, in aceasta seara voi merge din nou cu ei si nu vreau sa mi se intample ca in seara precedenta

2 răspunsuri:
| ViVi99 a răspuns:

Data viitoare cand mai mergi cu grupul undeva, roaga o prietena buna sa te bage si pe tine in seama cu grupul respectiv. Asa eram si eu inainte, dar m-am schimbat. Trebuie sa-ti spui mereu ca nu are ce sa se intample. Intai o sa fie mai greu, dar cu timpul iti vei da drumul. Bafta happy

| Émimα a răspuns:

In seara asta cand iesi cu prietenii tai incearca sa te bagi in seama.Incearca sa pui ceea ce gandesti, da frau liber gandurilor tale. Daca cineva vorbeste si tie iti vine in minte ceva SPUNE nu tine doar pentru tine.Ca de exemplu un prieten de al tau spune o gluma si in acel moment iti vine si tie o gluma in minte SPUNE-O nu o tine doar pentru tine. Daca cineva isi da cu parerea despre ceva si daca tu esti pro sau contra la ceea ce a zis SPUNE. Sper te-am ajutat cat de cat!happy