| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a intanplat ceva jenant acum 3 luni si inca nu imi da pace, adica imi vine sa rad dar imi este super rusine. Eram la scoala (prima mea menstruatie) *am 12 ani jumate* si aveam un flux extrem de mare, nimeni nu stia ca mi-a venit, nici mama (era la munca si nu voiam sa o sun pentru asta) iar cu tata nu vorbesc despre asa ceva, oricum mama a aflat seara (facusem eu cumva sa vada lenjeria de sange pentru ca nu voiam sa ii spun eu personal ci voiam sa afle singura). Acum o sa trec in continuare la intamplare, eu cand stateam pe scaun simteam ca imi curge (deasupra absorbantului) la orice miscare si aveam tendinta de a ma pune pe scaun perfect dreapta pentru a astupa cumva vaginul ca sa nu mai curga (senzatia era groaznica) si asa am facut toata ora (am uitat sa zic ca aveam un absorbant super mic pentru fluxul meu, de la always xs cu culoarea portocaliu). Dupa ce m-am ridicat de pe scaun a inceput sa curga atat de mult de zici ca urinam pe mine, era o senzatie si mai groaznica, asa ca m-am grabit sa ajung in clasa (sala de biologie este in alta incapere) si urmatoarea ora, cand m-am ridicat de pe scaun nu am vazut ca s-a patat si am stat in picioare cam un minut(toti colegii stateau in picioare pentru ca ne pusese doamna) si eu inainte sa ma pun pe un scaun mai intai ma uit, cand m-am uitat si am vazut ca era patat m-am pus repede pe scaun si cand m-am uitat prin jur sa vad daca vazuse cineva am vazut-o pe o colega care era mirata, dar ea m-a ajutat cel mai mult, o sa vedeti. In pauza venise la mine si incerca sa faca un plan pentru a sterge scaunul si pentru a ma duce la baie, intre timp se adunasera inca cateva fete si isi dadusera seama ca ceva s-a intamplat, asa au aflat inca vreo 3 colege (de la mine) dupa inca doua, incercau sa ma convinga sa le spun, iar doua dintre ele spuneau ca cica ma vor ajuta, asa se dusese si cea de-a doua pauza si in urmatoarea pauza cele doua fete care au spus ca ma vor ajuta s-au dus afara. Cand m-am dus la baie venisera aroape toate colegele cu mine si peste cateva minute mai venise o colega (nu era dintre cele care au spus ca ma vor ajuta) si avea un absorbant in mana, nu stiam de unde aflase asa ca am intrebat-o si mi-a spus ca un coleg i-a zis sa imi aduca, ohh ce jenant... Cand am ajuns in clasa am inceput sa plang pentru ca aflasem ca stiau aproape toti din clasa (si baietii) asa ca am inceput sa plang dar in acelasi timp radeam happy si colegii ma intrebau de ce plang si chiar nu stiu ce sa mai zic, a fost cea mai oribila zi, mai ales ca eu sunt noua la acea scoala (anul acesta m-am mutat la scoala asta).
Voi ati avut intamplari de genu?

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

E ceva normal, stai liniștita

| Zorn a răspuns:

Daca cineva rade de tine pe motivul asta, chiar nu are minte. Toate fetele din lume au patit sa se pateze macar o data in viata lor si daca nu, sigur vor pati. Ideea e ca unele reusesc sa acopere rapid si sa nu se observe sau sunt acasa si atunci nu isi fac prea mari probleme. De acum sa folosesti absorbante mai mari si sa mergi mai des la toaleta sa le schimbi. Daca esti in gimnaziu, poate "mirarea" va fi putin mai mare, dar, odata ajunsa la liceu, cand toate fetele s-au intalnit deja cu chestia asta, nimeni nu o sa se mai agite pentru atata lucru. Am colege in clasa care cand patesc asta, pur si simplu vin la fete si cer un absorbant, in caz ca ele nu au. Ce mare chestie? Nu ar trebui sa iti fie rusine de asa ceva.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Zorn):

Nu a ras nimeni, pur si simplu m-au deranjat acele fete care incercau sa ma convinga sa le spun ca ma vor ajuta si mai stiu eu ce, iar in pauza urnatoarea m-au lasat balta. La baieti, nimeni nu a ras. Am uitat sa zic ca dupa ultima ora m-am dus sa il intreb pe acel coleg (care a trimis-o pe o colega la mine) de unde stie. Mi-a spus ca aproape toti colegii stiu pentru ca cand am iesit din clasa incercam sa imi acopar locul intim, nu ma tineam de acel loc ci doar stateam cu mainile in jos.

Răspuns utilizator avertizat