| flash2002 a întrebat:

Am 15 ani, sunt baiat. Întrebarea mea este dacă aş putea să cresc în înălțime vreo 10 cm până vara viitoare. Țin să precizez ca acum am 1.60 înălțime. Îmi puteți recomanda niste exerciții şi suplimente alimentare? Mulțumesc anticipat!
Funda!

3 răspunsuri:

Eu sunt cam mic de statura si ma dezvolt greu. Important este ca ma dezvolt. Nu-mi vine sa cred cat de mic eram prin clasa a VIII-a. Acum sunt putin mai inalt si trec intra zecea. Totul depinde de timp, vei creste si nu-ti vei da seama.

Răspuns utilizator avertizat
| Superman1243 a răspuns:

Deci tu 100% o sa mai cresti in inaltime dar cati cm o sa mai cresti nu pot sa iti zic nici eu nici nimeni.Totusi ai cateva variante ca sa cresti 10 cm care sunt total posibili la varsta ta, acum depinde si de parintii tai si gena mostenita.
Poti sa faci baschet care ajuta enorm la cresterea in inaltime, dar sa nu te astepti ca faci baschet o luna si vei creste deja 3 cm! Toate la timpul lor!
Poti sa mergi sa iti faci si o radiografie de pumn sau la genunchi, acolo poate sa iti spuna cat de deschise iti sunt cartilajele de crestere! Trebuie sa te odihnesti corespunzator si sa mananci sanatos, poti sa iei si suplimente dar atunci trebuie sa faci si sport(baschet preferabil pentru crestere).
Sper ca te-am ajutat si tine minte ca o sa cresti dar depinde de tine cat!