| GuN7h3R a întrebat:

Salut, am 16 ani 1.72 si 96 de kg, as vrea sa slabesc si nu stiu ce sa fac, increderea de sine mi-e la pamant iar toti sunt stare doar sa judece chiar si parintii. Insa nu asta conteaza, as vrea un regim si niste exercitii pentru a slabi din mijloc.

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este de natură psihică și medicină internă. V-am citit vechile întrebări și mi-au atras atenția câteva lucruri: nu suportați usturoiul, aveți depresie, cu momente de înfometare, urmate de momente în care mâncați necontrolat, dar și faptul că de ani de zile, aveți sindromul abdomenului umflat.
Analize medicale amănunțite, tratament medical și sunt sigur că nu vă mai trebuie nici o cură de slăbire!
Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani si inaltimea de 1.72 ar trebui sa ai 62-65kg
Slabitul nu se poate afce pe bucati sau pe zone, cand slabesti, gramea se topeste de peste tot, inclusiv de la "mijloc" desii ai evitat sa folosesti cuvantele: burta mare si probabil solduri.
Incepe prin a ELIMINA din hrana ta toate cerealale, painea, pizza, pasta, dulciurile, gemurile, sucurile si berea, daca-ti place, fiindca are extrem de multe calorii.
Mananca 150gr de carne (cat este masura palmei tale, fara degete) si 3-5 pumni de vegetale gatite sau salate de cruditati.
Nu ai voie urmatoarele vegetale: cartofi si fasole boabe.
FRucte, doar 1 singur fruct de 2 ori pe zi.
Pepenele doar 1 feliuta fiindca contine f multa fructoza.
Recomand si sportul, care-i vital in procesul de slabire: alergatul usor, inotul sau mersul pe bicicleta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Este un concept destul de simplu : calorii intrate vs calorii arse. Nimic mai mult, nimic mai putin. Grasimea se arde pe tot corpul, nu pe o anumita parte. A mentionat cineva sa nu mananci dupa ora 6 : o calorie este tot o calorie la orice ora. 100g de pasta tot 130 kCal are indiferent de ora. Iar cea mai buna metoda de a arde calorii este clar cardio, fara discutii.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonima163333 a răspuns:

Din cate ai spus, ar trebui sa slabesti minim 20 de kg.Ai obezitate de gradul I, cu un IMC de 31.1.
Cateva sfaturi pentru a slabi SANATOS.
1.Nu manca dupa ora 19.
2.Bea multa apa, minim 2, 5 l intr-o zi.
3.Calculeaza cate calorii mananci pe zi.Noteaza intr-un caietel cate ai consumat.
4.Fa mult sport.Recomad Roberta's GYM, are exercitii pentru tot corpul, chiar si pentru mijloc.45 de minute este ok.
5.Alimentatia;
-echilibrata
-trebuie sa contina fructe,legume,carne de pui,peste, oua, lactate, fainoase, in cantitati mici si rar.ATENTIE! Unele fructe contin zahar!
-elimina dulciurile, prajelile, grasimile nesanatoase, sucurile acidulate si chipsurile.
-painea trebuie sa fie neagra
Ia minim 3 mese pe zi, mananca la ore fixe si fa sport si vei slabi.

SUCCES!

| SugarTrendySebyMiu a răspuns:

Nu mai bagă pâine ca o vaca, sari coarda, spălate pe fața și face sport (30 de genuflexiuni și paralele)

| MariaAna18291 a răspuns:

Buna! Nu ma pricep exact cu fitnessul si viata sanatoata, iti zic din start, insa iti voi oferi cateva exercitii din propria mea experienta.
1.Incearca sa bei multa apa, chiar si atunci cand iti e foame, incearca intai sa bei apa.
2. Nu manca dupa ora 6, chiar daca pare greu, incearca sa mananci ceva din timp care sa ti tina de foame
3. Ai rabdare, eu abia dupa un an am vazut diferentewinking
4. Incearca sa faci zilnic pozitia "plank" cat mai mult timp poti (caut-o pe yt)
Si de mine s-a facut mult misto, atat de parinti cat si de profi, desi nu ar mai trebui sa existe fat shaming in ziua de azi. Mult succes, fii puternic/a!

| Anonim11991199 a răspuns:

Asculta,indiferent ce fel de ex faci, vei slabi regulat.Iti recomand sa te duci la un nutritionist si slabesti doar cu deficit caloric!

| 88k a răspuns:

Poate te ajuta site-ul acesta. Din păcate nu poți slăbi doar in talie, trebuie sa lucrezi tot corpul. Cred ca site-ul lui Chloe Ting te poate ajuta, eu am ajuns la rezultatele dorite chiar după 2 săptămâni. E gratis. Alege tipul de antrenament dorit, este bine planificat și are si zile fără antrenamente încorporate.
https://www.chloeting.com/program/

| Anabella2795 a răspuns:

In primul rand, nu poti slabi "din mijloc". Corpul tau decide de unde se duce grasimea, nu poti slabi dintr-un anumit loc. Calculeaza-ti BMR, scade cam 500 de calorii si ai rabdare. Poti face si sport, insa slabirea vine din bucatarie, asa ca ai grija la cate calorii mananci.