| Andreea249 a întrebat:

Am 16 ani. Am un prieten de un an si câteva luni. Il iubesc foarte mult si el pe mine la fel. El mi-a prezentat o parte din familia lui.
Nu vreau sa mai mai ascund de părinți, de tata, ca mama stie si are incredere in mine. Până la urma este adolescenta, mi se pare normal sa ai primul sărut pe la vârsta aceasta(ca doar nu o sa îl ai la 30 de ani), si relație la fel. Copiii in ziua de azi sunt destul de inteligenti. Tata zice ca la 16 ani sunt prea mica pentru un prieten, ca daca o sa audă ca am prieten, mă dă afara din casa, etc. (E genul ăla de persoana căruia ii pasă de ceea ce spune lumea), acum nu stiu de la ce varsta vrea ca eu sa am un prieten, probabil de la 20 in sus. Voi ce parere aveti? Sfaturi, păreri constructive, fara hate pls, e ceva serios.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

E bine ca mama accepta. Discuti problema cu mama. Mama o sa "il lucreze" pe tata pana cand o sa accepte, pentru ca femeia conduce in casa chiar daca pare ca e invers.
Voi doi (adica tu si prietenul) va purtati ca doi oameni seriosi, fara gesturi intime in public si fara exagerari (gen "nu pot sa traiesc fara el"). Daca aratati ca doi oameni cu capul pe umeri care se gandesc la viitorul lor, tatal tau nu va avea nicio problema. Cu atat mai mult daca prietenul tau ar avea o pasiune comuna cu tatal tau (dar cu adevarat, nu sa minta pentru ca tatal tau isi va da seama imediat).

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai taica-tu crede ca o sa faci mai mult cu el si de aia nu e de acord pentru ca la 16 ani inca esti mica pentru asa ceva iar el stie cum gandesc si actioneaza baietii la varsta asta. N-ai ce sa faci, te ascunzi de el si aia e, ori daca ai mult cu prietenul tau si e baiat foarte bun si de treaba poti incerca sa-i zici, i-l prezinti mamei inainte ca sa te sustina si ea ca e baiat bun si i-l duci sa-l cunoasca si el. Cum sa te dea afara ca ai prieten laughing a zis si el asa sa te sperie

| Bondarel99 a răspuns:

Îți dai seama de ce tatăl tău nu te lasa sa ai prieteni. Pentru ca țara noastră e fruntașă la mame adolescente, chiar și pe copiii ăștia inteligenți ii ia valul și ajung sa facă prostii. Mai ales ca nu exista niciun fel de educatie sexuală nici in familii nici in scoli.
Singura soluție e sa vorbesti cu tatăl tău sa ii spui ca ești o fata cu capul pe umeri și ca o sa fii cuminte si sa aibă încredere in tine sau sa vorbesti cu mama ta și ea sa ii spună asta.