| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani jumate si poate o sa vi se para aiurea da nu stiu. vreau pur si simplu sa-mi pun capata zilelor..sunt si motive sa nu credeti ca nu sunt

Am 16 ani, mai am un frate care are 20 de ani si care nu lucreaza si nici nu este la facultate. Fac parte dintr-o familie modesta. Parintii au incercat sa imi ofere totu, oricat de greul le-ar fi fost insa in ultimu timp s-au cam schimbat lucrurile de 2 ani de cand tata nu mai are servici, a ajuns un mare betiv. Pur si simplu cade pe jos, loveste, sparge, odata l-am gasit pe jos in fata portii rece ca gheata. iar de mama mi-e mila caci nici ea nu mai are servici dar inca incearca sa ne ofere "totul". de multe ori am gasit-o plangand, tata o "omoara cu zilele". bani nu mai avem mai deloc..insa mama mi-a promis ca va face un sacrificiu si ma va lasa la mare cu prietenii vara asta. Ei bine eu m-am ocupat de cazare am cautat sa fie cat mai ieftina si am strans avansu de la grupu cu care merg insa pur si simplu nu stiu ce m-a apucat si m-am gandit ca sa o ajut pe mama sa ii bag i pariuri si sa-i dublez. i-am pierdut. am pierdut 5 milioane, 5 MILIOANE iar ai mei de-abia mai au sa-mi dea 5 lei pe zi la scoala..nu imi vine sa cred, luna asta trebuia sa trimit avansul iar eu nu mai am niciun ban..mamei nu ii pot zice nimic.pur si simplu sunt disperat iar tata mai pune in fiecare seara sare pe rana cu atitudinea lui de "ultimu betiv" pur si simplu nu stiu ce sa ma fac.Ma gandeam sa plec de acasa cat mai departe dar ma gandeam ca ma vor gasii.asa ca m-am gandit si sa ma sinucid dar ai mei nu vor avea bani de inmormantare si pe langa asta parca nu sunt pregatit sa o las pe mama singura chiar acum cand ii e mai greu. Plang plang foarte mult de greseala facuta si nu stiu ce sa mai fac.m-am gandit si sa vand lucruri din casa insa nu prea am ce. iar de amanetat aur nu pot atata timp cat sunt minor. Vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre ce vreau sa fac (adica sa ma sinucid) si nu vreau raspunsuri gen : Spune-i mamei tale sau d'astea..ca nu ii voi spune..sunt si o fire mai orgolioasa iar mama bineinteles ca ar fi furioasa si as "distruge-o" si mai mult la cat e de distrusa acum, si la prieteni am incercat dar si ei considera ca sa imi imprumute 5 milioane e prea mult. deci chiar nu stiu ce sa fac.Multumesc ca ati citit!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Roxana121 a răspuns:

Imi pare rau, de situatia prin care treci acum. sad
Ai vurut sa o ajuti pe mama ta, dar ai pierdut toti banii care ia-i avut sad nu este o tragedie, altii perd miliarde si merg mai departe.
Viata e grea, si foarte cruda cu noi, mai putine momente frumoase avem sad si mai toti ne duce gindu la sinicudere, pentru ca e cel mai usor lucru de-a scapa de toate si de toti.
Nu stiu ce sfat ti-as putea da, nu vreau sa fiu nici po nici contra.
Iti spun doar atit.Tu alegi...

| Kaℓi a răspuns:

Ai facut o mare tampenie, sa joci banii aia... dar nu e un motiv sa faci un gest asa de dramatic. Ai 16 ani, poti sa cauti ceva de munca sa recuperezi paguba!

| Jijell a răspuns:

Ai facut o greseala, tine-ti capul pe umeri si incearca sa o indrepti. Gaseste-ti ceva de munca si strange banii inapoi. Daca pleci din viata, vei face si mai mult rau familiei tale, si asa necajite de situatia financiara.

Si data viitoare, nu mai juca bani care nu sunt ai tai. La aparate sau la cazino joci numai bani pe care iti permiti sa ii pierzi.

| Prose15 a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat-o, Dumnezeu ti-o ia! Si eu am vrut sa fac aceasta fapta acum 2 ani dar am gasit o prietena care m-a sprijinit asa ca m-am alaturat celor care merg pe drumul lui Dumnezeu si viata mea e foarte fericita Poate treci printr-o perioada care o sa se termine insa tu si mama ta ar trebui sa incepeti o noua viata. sper ca sfatul meu sa te ajute si sa fi fericit

| Allrx a răspuns:

Gandeste-te ca viata are si partile ei frumoase. Este cel mai mare pacat sa iti iei viata. Dumnezeu ti-a dat-o, Dumnezeu ti-o ia! Te rog sa asculti sfatul meu si sa nu faci niciodata lucrul asta!

| floraida a răspuns:

Cautati un loc de munca, sprijinati parintii... sa stii ca sunt multe solutii in afara de sinucidere
protejeazai de cea ce crezi ca ii poate afecta
incearca sa scapi de origoliu