| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am 16 ani si sunt foarte paros, atat pe maini, pe picioare(extrem de mult), pe corp, pe abdomen ies si cate 2-3 fire de par dintr-un por, pe spate (inferior si superior).
Nu mai suport, as vrea sa scap de el, nu neaparat de tot, nu sunt impotriva lui, dar este prea urat, as vrea sa se mai reduca... pe corp m-am epilat cu masina de tuns, insa creste la loc destul de repede.
M-am gandit la epilare IPL cu un aparat special, dar il pot folosi doar pentru a reduce parul pana cand vreau sau trebuie sa fac sedintele pana la final cand va disparea aproape de tot?
Multumesc. sad sunt extrem de complexat de acest aspect...

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să fii complexat. Părul pe corp este un semn de virilitate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ai dereglare hormonală ceea ce duce la pilozitate excesivă. Consulta un medic endocrinolog pentru așa ceva.

| Adolescentul551 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult pentru raspuns!
Se poate remedia?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Adolescentul551):

Din câte știu da, se pot face tratamente hormonale. Acest lucru medicul îl decide posibil după dozarea de hormoni din sânge.

| Vântulalb a răspuns:

Pilozitatea excesiva e data de o dereglare hormonala. Mergi la endocrinolog.

| MireP a răspuns:

Principala ta problema e ca peste tot pe internet si in filme vezi barbati epilati, ceea ce iti da o impresie falsa similara cu machiajul la femei. Se tem sa iasa din casa nemachiate, ca le intreaba cunoscutii daca sunt bolnave sau n-au dormit cumva bine noaptea.
Parerea mea e sa iei o masina de tuns cat mai buna, vezi aici https://masinituns.com si sa te obisnuiesti cu ea asa cum te si barbieresti, o data sau de doua ori pe saptamana.