| Anonimx1897 a întrebat:

Salut, am 16 ani (sunt baiat) si nu mi s-a schimbat vocea, suna ca a unei fete (extrem de subtire), se va mai schimba vreodata? (uneori am salturi de la normala la groasa, chestia asta e de aprox 2 ani cred)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu toti copii se dezvolta cu acelasi ritm!
Pubertatea la fete incepe cu 2-3 ani mai devreme ca la baieti.
Pubertatea la baieti incepe pe la 15-16 ani si iar, ca tu esti unul din cei care abia de acum incepi sa te dezvolti.
Nu-ti fa probleme, vei creste si te vei dezvolta normal, doar ca, un pic mai lent ca ceilalti.

| Anonimx1897 explică (pentru Violleta2022):

Mie mi se pare ca va ramane asa, ca nu mai e nici o sansa, nu am mai intalnit pe nimeni cu problema asta

| J0B0MAT a răspuns:

Da,se va schimba. Încă eşti în creştere.

| Kerre a răspuns:

Da, odata cu inaintarea in varsta corpul "evolueaza" si se schimba multe lucruri inclusiv vocea, insa trebuie sa ai putina rabdare.

| Adijsnsns a răspuns:

Ti s-a schimbat vocea pana la urma? ..am aceeasi problema