| anonim_4396 a întrebat:

Salut,, am 17 ani si am o relatie cu in baiat de 19 ani de aproape 2 luni.Relata noastra merge super, imi face cadouri, mereu vorbeste ca vom fi mereu impreuna...acum citeva zile ma cerut in casatorie(cu un buchet enorm de flori si cu un inel superb)nu stiu ce sa fac, parintii mei sint inpotriva.De fapt nici eu inca nu vreau sa ma casatoresc insa il iubesc foarte mult...

ajutati-ma va rog cu un sfat! astept...

Răspuns Câştigător
| Spidi a răspuns:

Da,pai nu stiu ce sa sp. Daca as fi in locul tau nu as faceo acum.
Eu sunt cu prietenul meu de un an, eu am 14 ani iar el 17.Ne facem planuri pe viitor,si nu ne imaginam ca o sa ne despartim vreodata; si el imi face cadouri,vb frumos cu mine,ma iubeste enorm, dar oricum nu pot sta linistita si fara sa-mi fac griji.
Eu te-as sfatui sa astepti, sa implinesti macar 18 ani iar dupa asta spune-i "da":*.Nu stiu, eu cred ca ar fi super sa-i spui DA in ziua in care implinesti 18 ani!
Sincer,sa ma gindesc mai bine,ce ai de pierdut? Va iubiti,totul e bine, de ce nu ar mai astepta putin partenerul? Sa mai adune banibig grin sa inceapa sa construiasca vila laughing El nu se gindeste ca trebuie sa fii si tu cu inima impacata si sa-i spui acel"DA" din tot sufletul? Si in plus, nici nu mai e la moda sa te mariti pina la 18 ani!
Gindestete bine! stiu ca vrei sa il faci si pe el fericit si nu vrei sa-l superi, dar incearca sa-i explici frumos si clar.In familie sotul si sotia trebuie sa se inteleaga unul pe altul, sa intre in pielea partenerului de viata!
Bafta si Doamne ajuta! :*

5 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Sunteti inca necopti la minte...o sa-ti dai seama mai tarziu.pana atunci, nu fa greseala asta...nu te casatori, pentru ca o sa-ti para rau mai tarziu.

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

Aveti tot timpul` din lume sa va casatoriti. e strict alegerea ta. nu esti obligata de nimeni... pana la urma nu e o crima. dar gandeste-te ca o casatorie nu e o joaca. daca te iubeste este capabil sa mai astepte` pana vei fi pregatita. daca vei accepta o sa te plictisesti foarte repede de rutina asta zilnica. e ca si cum. ati fi un cuplu la inceput. va e dor unu de celalalt. etc. si ajungeti la concluzia ca mai bine va mutati impreuna. si o sa o duceti bine asa ceva timp. dupa aia o sa apara certuri si multe altele. asa e si cu casatoria. succes :*

| yellowbubbles a răspuns:

Spuney ca nu esti pregatyta, esti inca adolescenta si daca te iubeste tare ar mai rabda putin happy sukces

| Demetriavic a răspuns:

Spune-i sa mai astepte macar pana cand faci 19 ani nu e chiar asa de mult de asteptat 2 ani... ma rog, nu ai cum sa te casatoresti, ai doar 17 ani.

| ooLadyMoo a răspuns:

Parerea mea ii ca ar trebui sa mai astepti... vedeti cum decurge relatia in continuare si dupa aia tu hotaresti ce se va intampla! sper ca te-am ajutat...