| Ionut1244 a întrebat:

Salut, am 17 ani si fac o suma considerabila de bani, vreau sa ma mut la un apartament in chirie cu 2 prieteni de-ai mei, 17 respectiv 16 ani, dar nu ma lasa parinti, ce pot face din punct de vedere legal?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nimic legal.
Oare cum ai facut „o suma considerabila de bani" la varsta asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nimic nu poți face.
Aștepți să faci 18 ani.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa iti vezi de treaba, multe prietenii se destrama in momentul in care respectivii locuiesc impreuna. Termina mai intai liceul, ia examenul de bac si apoi te poti muta unde doresti, cu oricine, stiind ca devii major.Deocamdata trebuie sa asculti de parinti, nu ai ce face din punct de vedere legal.Si ei iti vor binele, in ciuda a ce gandesti tu acum, crede-ma.Mai mult de atat, vei avea timp de platit chirie toata viata, ti se va acri.Profita de timpul cat inca mai esti copil, nu ai de platit chirie, facturi, primesti mancare buna gatita de mama ta si asa mai departe.Vei ajunge ulterior sa plangi dupa tot acest confort pe care nu il apreciezi la momentul vorbirii.Bafta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu poti face nimic! NIMENI nu va face contact de inchiriere cu minori.
Cred ca nici pe prietenii tai nu ii va lasa parintii!

| Hyperion7 a răspuns:

Nimic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa mai astepti un an.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Eu iti zic sa te calmezi rolling on the floor
1. atat timp cat esti minor ai tai comanda, asteapta sa faci 18 si dupa faci ce vrei, daca pleci de acasa ai tai pot frumos sa cheme politia si te aduce politia cu forta inapoi.
2. daca ai o suma considerabila de bani fi si tu baiat destept si baga-i in ceva ce-ti produce alti bani sau macar cumparati ceva de banii aiawinking, de ce sa-i prapadesti pe chirie cand poti sa stai la ai tai pe gratis fara sa platesti nicio utlitate.
3. vezi ca prietenasi la greu o sa te lase ca asa o patim toti in viata asa ca eu iti zic sa fii atent, ca poate prietenasii aia ai tai cat o sa lipsesti tu intr-o zi de acasa o sa-ti ia toti banii se cara frumos si ajungi sa fii obligat sa platesti singur chiria + ca n-o sa mai ai nici banii pe care ii aveai.
4. ce rost are sa te muti in chirie acum, ca presupun ca daca nu esti dintr-un oras mare, te muti degeaba in chirie in orasu respectiv pentru ca pete 1 an o sa dai la facultate si o sa te muti, daca dai asa ca ce rost ar avea sa te muti 1 an in chirie?
5. Eu inteleg de ce te muti tu, vrei libertate, vrei sa fii cum ii vezi pe aia prin filme cand stau 2-3 bajeti de astia cu cascaval singuri intr-o casa si aduc gagici si si-o trag in fiecare zi si fac numai pary-uri..nu prea functioneaza asta daca tu esti un om normal cu niste bani economisitihee hee, deci inca odata fi baiat destept si fa ceva cu banii aia incat sa-ti aduca mai multi sau cumparati o masina ce vrea inima ta.

| DarianVicentiu a răspuns:

Fugi de acasa eu asa am facut si mi-am luat bataie rau m au si jefuit niste tigani in militari